Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tereza Závadová se v bazénu snaží dohnat úspěšnější sestru Barboru

Tereza (vlevo) a Barbora Závadovy | foto: Jiří Seidl, MF DNES

15 2014
Plavecká reprezentantka Barbora Závadová na víkendovém mistrovství republiky v Praze získala tři individuální tituly a jedno stříbro. Patřila k nejúspěšnějším závodnicím šampionátu. A o dvě medaile, na 400 metrů volným způsobem a polohového závodu, soupeřila i se svou sestrou Terezou. Pokaždé ji porazila.

Na polohovce vyhrála časem 4:49,74 minuty, přičemž Tereza doplavala třetí za 5:00,10. Na čtyřstovce volným způsobem byla Barbora první v čase 4:16,05 a Tereza čtvrtá (4:26,89).

„Snažím se sestru dohnat v časech, které plavala v mých letech,“ říká sedmnáctiletá Tereza Závadová. Hned přiznává, že zatím se jí to nedaří. „Aspoň se pokouším přiblížit se jí, ale není to úplně ono.“

O čtyři roky starší Barbora dodává: „Byla bych ráda, kdyby mě dohnala. Bylo by to dobré i pro ostravské plavání.“

Obě jsou členkami KPS Ostrava, leč Barbora loni přešla k trenéru Jaroslavu Strnadovi do Vysokoškolského sportovního centra v Praze, kde studuje vysokou školu.

Tereza je na ostravském sportovním gymnáziu. Také ona změnila trenéra, od Vítězslava Hartmanna přešla letos k Liboru Kohutovi. „Uvidíme, jak to půjde, ale zatím jsem si udělala osobáky skoro na všech tratích,“ uvedla mladší ze sester Závadových.

„Změna Tereze pomohla,“ uznává Vítězslav Hartmann. Nedokáže však říct, zda i ona bude jednou mít na to, aby závodila na evropských a světových šampionátech a překonávala české rekordy jako Barbora. „Je skvělá plavkyně, ale není takový talent jako Bára. Ta je výjimečná,“ upozorňuje Hartmann.

Co chybí Tereze k tomu, aby se úspěšnější sestře v budoucnu vyrovnala? „Jsem starší a zkušenější, mám i více natrénováno, ale Terka teď sama nad sebou začala více přemýšlet, takže doufám, že se brzo ještě více prosadí,“ tvrdí Barbora.

„Sestra je cílevědomější, pracovitější, v tom se jí už ale snažím vyrovnat,“ přiznává Tereza. „Je to ale těžké. Ne že by se mi nechtělo na trénink, ale až letos jsem začala opravdu pořádně makat. Bára mě žene dopředu. Chci být jako ona. Je pro mě vzor.“

Barbora se usmívá: „Doufám, že pozitivní vzor...“ A dodává: „Těší mě, že se mě na věci kolem plavání stále více ptá a o všechno se zajímá.“ Shodují se, že více, než by se při závodech hecovaly, se snaží vzájemně podpořit. „Mrzí mě, že Bára je teď v Praze, ale když je čas, tak za ní jedu. Ale jinak se vídáme při soustředěních a závodech,“ říká Tereza.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze