Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyoralová má novou roli a těší se na Vaughnovou i jednoduché koše

Česká rozehrávačka Tereza Vyoralová (vpravo) táhne útok na lotyšský koš, uprostřed její spoluhráčka Karolína Elhotová. | foto: ČBF / Václav Mudra

1 2017
Tereze Vyoralové se blíží chvíle, kdy vstoupí do své čtvrté velké akce v seniorském národním týmu. Na domácím evropském šampionátu jí ale čeká jiná role, než na kterou byla dosud zvyklá. Na basketbalovém hřišti bude určitě trávit víc času a český národní tým bude řídit z pozice rozehrávačky.

Ještě má pár přípravných zápasů, aby se spoluhráčkami dopilovala detaily. První z nich české basketbalistky čeká už v pátek v Trutnově od 18 hodin proti Slovensku.

Nejen Tereza Vyoralová si oddechla, kdy ve třetím utkání na turnaji v Karlových Varech získal její tým první vítězství v rámci přípravy. Po dvou neúspěšných koncovkách tentokrát Češky závěrečné vteřiny zvládly a připsaly si cenný skalp úřadujících mistryň Evropy ze Srbska.

„Každý zápas už byl lepší a lepší. Myslím, že se sehráváme, i když v některých akcích jsou vidět ještě takové nevyváženosti. To ale rychle napravíme,“ uvědomuje si třiadvacetiletá basketbalistka, kde národní tým zatím nejvíc tlačí bota.

Češky mají ještě dva týdny na to, aby zapracovaly. Navíc už by od trutnovského soustředění měly být kompletní. Z americké WNBA přijede Kia Vaughnová a připojí se k národnímu týmu: „Teď přijede Kia, takže si myslím, že se rychle zapojí. Důležité je, že jdeme nahoru.“

Vyoralová svou klubovou spoluhráčku už vyhlíží a věří, že národního týmu zapadne bez problémů: „Těším se na ní moc. S Kiou jsme na sebe zvyklé z USK, takže si myslím, že je to výborná posila pod koš. Potřebujeme dávat jednoduché koše zpod koše, což Kia umí.“

Jak moc je strmá současná cesta vzhůru, o které česká rozehrávačka mluví, prověří východní sousedky. V derby si Češky zahrají proti Slovensku, které má na svém kontě dvě přípravné výhry nad Řeckem. „Slovenky jsou také kvalitní tým, takže nás určitě prověří. My už to ale musíme směřovat jen nahoru, protože přípravných zápasů už tolik není.“

České basketbalistky během utkání se Srbskem. Zleva stojí Ilona Burgrová,...

České basketbalistky během utkání se Srbskem. Zleva stojí Ilona Burgrová, Veronika Voráčková, Kateřina Elhotová, Tereza Vyoralová a Pavla Švrdlíková.

Kromě bývalé společné minulosti je zajímavý ještě jeden fakt. Těsně před začátkem přípravy na ME hledaly Slovenky nového trenéra a našly ho v osobě Mariana Svobody, dlouhodobého lodivoda KP Brno. Ten tak bude mít hráčky z české ligy přečtené. „Asi ano, ale postupem času už se týmy znají hodně navzájem také díky skautingu. O to strach určitě nemám,“ usmívá se Vyoralová.

Páteční zápas v Trutnově začíná v 18 hodin. Se stejným soupeřem se Češky utkají v Praze o den později, ale toto utkání bude za zavřenými dveřmi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze