Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štědrý Wimbledon. Nadějná Smitková si po vítězství v 1. kole koupí auto

Tereza Smitková na turnaji v Praze | foto: ČTK

24 2014
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Takové blahopřání k narozeninám by si dal líbit kdekterý otec. Devatenáctiletá Tereza Smitková v pondělí na nejslavnějším tenisovém turnaji porazila Hsieh Su-Wei z Tchaj-wanu, svůj zisk z Wimbledonu zvýšila na téměř 1,5 milionu korun a pak vzkázala domů: "Všechno nejlepší, tati."

Pro nesmělou plavovlásku z Hradce Králové to bylo průlomové vítězství. Zvládla záludnou kvalifikaci, poprvé v životě se protloukla do hlavní soutěže na grandslamu a ještě rovnou postoupila z prvního kola.

Vyhrála jste vcelku hladce 6:3, 6:3. Působila jste klidně. Vždycky takhle zručně krotíte nervozitu?
Bývám trošku stresman, takže jsem překvapila sama sebe. Asi jsem si pořádně neuvědomovala, o co jde. Prospělo mi, že jsem tady jednou hrála juniorku, Věděla jsem, jak to tady vypadá.

Trenér Machovský o Smitkové

Tereza by mohla hrát grandslamy pravidelně. Potenciál na to má. Dokáže hrát ve velkém tempu, na holku výborně servíruje a dobře se hýbe. Hraje i hodně rychle od základní čáry. Někdy jde pro ránu trochu zbrkle. Ale to se dá ovlivnit.

Snažíme se, aby nehrála jednoduše a hloupě. Otevíráme jí dveře, aby byla kreativnější a nebouchala tupě do balonů. Chápe to, je chytrá a pracovitá. Už umí měnit rytmus. Ještě je před ní kopec práce, ale co se jí tady povedlo, je úžasné.

Posouvá se pomaleji. Není arogantní holka, která někam vletí a chová se, jako by jí to tam patřilo. Je trošku skromnější, měla by si víc uvědomovat, co všechno umí. Teď potřebuje zlepšit hlavně přechod na síť, vyrážet víc dopředu pro zakončení. Tím zpestří hru a bude míň čitelná.

Travnatý povrch máte ráda?
Celkem ano. V předchozích dvou turnajích jsem na ní vypadla v 1. kole a už jsem se ji chystala vyškrtnout ze seznamu oblíbených povrchů. Ale kvalifikace na Wimbledon mi pomohla.

Může pro vás Wimbledonu být přelomovou akcí? Upozorníte na sebe, naberete sebevědomí…
Doufám. Nejsem typ rakety, která vyletí a hned začne vyhrávat. Ale snad mi to pomůže, dostanu se víc do podvědomí lidí.

Záleží vám na tom?
Určitě to je moc příjemné. Hlavně kamarádi i lidi okolo si víc uvědomí, že to má nějaký smysl, když nechodím do školy. A že se někde neflákám.

Jste člověk, který si musí pokroky odmakat?
Jde mi to pomaleji, ale naštěstí se mnou mají v Prostějově trpělivost.

Byl to váš zatím životní triumf?
Asi ano. Ale jak říkám, teď si to moc neuvědomuju.

Když se to vezme čistě materiálně, vydělala jste tu už skoro 1,5 milionu korun. Jak moc vám to v kariéře pomůže?
Část peněz si uložím, něco investuju do tenisu. Přestože mi v Prostějově hodně přispívají, nepokryje mi to celou sezonu. Byla jsem letos i v Austrálii, což je drahá cesta. Po většině turnajů jezdím s trenérem, vše mu platím.

Nekoupíte si něco pro sebe?
Mám v plánu pořídit si autíčko. Tak jsem si na něj snad vydělala. Do Prostějova pořád dojíždím vlakem, což mě docela unavuje. Musím hodněkrát přestupovat. Asi zvolím octavii, to je taková jistota.

Pocházíte z Hradce Králové, jak jste začínala s tenisem?
Hraju od sedmi let. Rodiče jsou bývalí sportovci, taťka hokejista a mamka atletka. Ale s tenisem nemají nic společného. Dali mě na něj, jelikož jsem se docela slušně trefila do míčku. Od nějakých patnácti jsem začala jezdit do Prostějova.

Ještě studujete?
Mám individuální plán. Na podzim mě čeká ústní část maturity na střední průmyslové škole stavební. Hlavně matiky se bojím.

Které hvězdě byste se stylem hry chtěla přiblížit?
Asi Eugenii Bouchardové. Hodně do toho chodí, o což se snažím i já. Nejsem typ, který by jen vracel míče.

Váš kouč Jaroslav Machovský vedl třeba i Jiřího Veselého. Pomáhá vám radami z mužského tenisu?
Určitě ano. Víc jsem rozvinula hru. Chlapský tenis je mnohem zajímavější a hezčí. Kdysi jsem byla ranařka ze základní čáry, teď už je moje hra pestřejší. Mlátit do míčů od zadní lajny umí skoro každý, něco navíc se hodí. A pak už je to jen o hlavě.

Ve 2. kole vás čeká Američanka Vandewegheová, šampionka z Hertogenbosche z minulého týdně. Věříte si na ni?
Ona je na vlně. Ale já nemám co ztratit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze