Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisu začala revoluce v žebříčku

11 2000
P r a h a , M o n t e C a r l o - Mužský tenis má a zároveň nemá novou světovou jedničku ve francouzském daviscupovém reprezentantu Fabrice Santorovi, hrajícím forhend i bekhend obouruč. Tím, že se světový žebříček ATP začal počítat od počátku sezony, a nikoli podle výsledků za posledních 52 týdnů, se zásadně změnilo postavení prvního hráče. Nejde už o světovou jedničku jako o nejlepšího tenistu za celý rok, ale o hráče momentálně nejúspěšnějšího.

ATP Tour nazývá nový systém Závodem šampionů. Jedenáct měsíců budou tenisté střádat body a teprve po závěrečném Turnaji mistrů se vyhlásí skutečná světová jednička. "Tento systém ukazuje, který hráč je právě v kursu, kdo vede závod roku o světovou jedničku, ale neodráží obecný stav tenisu," praví se v prohlášení ATP Tour.

Sedmadvacetiletý Santoro, který se narodil na Tahiti a oficiálně žije kvůli daním v Londýně, skončil loňskou sezonu na 34. místě pořadí ATP a nejvýše byl na 21. příčce před dvěma lety. Do čela se nyní vyšvihl díky padesáti bodům, které získal za třetí turnajové vítězství kariéry na Katar Open v Dauhá, kde předloni podlehl ve finále Petru Kordovi. V Kataru se hrál největší ze tří turnajů minulého týdne, a proto má Santoro nejvíce bodů, o patnáct více než Australan Hewitt (vítěz z Adelaide), další Francouz Golmard (vítěz z Chennaie) a Němec Schuttler (finalista z Dauhá), dělící se o druhé místo. Na devátém místě je Martin Damm díky semifinále v Chennai. Největší esa jako Andre Agassi nebo Pete Sampras letos ještě nehrála a do sezony vstoupí až za týden na Australian Open.

"To, že jsem první na světě, mě nutí k úsměvu," řekl Santoro. "Samozřejmě, že jsem šťastný a trochu i pyšný. Jenže tohle postavení mi stejně nezaručí, abych byl na Australian Open nasazený. A když na mě vyjde v prvním kole Sampras, rozhodně nebudu díky žebříčku najednou lepší než on."

Přihlašování a nasazování do turnajů se stále dělá podle starého systému výsledků za posledních 52 týdnů, a proto Santoro nemá na nasazení mezi první šestnáctku naději. "Řekli mi, že Francie neměla prvního hráče světa od éry tenisových Mušketýrů v roce 1927. To ale kromě hezkého pocitu nic neznamená," uvědomuje si Santoro malou váhu své pozice.

Tenisté musí letos povinně odehrát všechny čtyři grandslamové turnaje a dalších devět největších turnajů takzvané Série mistrů. K tomu se jim připočítá pět nejlepších výsledků z dalších turnajů, které si mohou vybrat.

"Celkem osmnáct turnajů ročně není moc. K růstu zranění to podle našich statistik nepovede. Tenisté dosud v průměru sehrávali více než dvacet turnajů za rok," řekl mluvčí ATP Tour Miki Singh. Ženský okruh WTA Tour nadále počítá žebříček podle výsledků za uplynulých 52 týdnů.

Autor:


Témata: Výsledky Tenis
Najdete na iDNES.czmobilní verze