Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenistku Voráčovou zvali do Marseille, tenistka ale dala přednost Zlínu

Jednu z divokých karet pro zlínský turnaj turnaj dostane zlínská odchovankyně Renata Voráčová, která se vrací na kurty po dlouhém zranění zápěstí. | foto: ČTK

30 2010
Vyhrála první dva turnaje v sezoně a poprvé v kariéře se dostala do elitní stovky. Mezinárodní tenisová federace ITF za tyto výsledky vyhlásila tenistku Renatu Voráčovou Hráčkou dubna.

Nic nebránilo tomu, aby se 86. tenistka světového žebříčku ve druhém červnovém týdnu zúčastnila turnaje v Marseille, který je dotován částkou 100 tisíc dolarů. Jenže stejný termín je vyhrazen také pro zlínský turnaj Smart Card Open byMonet. Přestože má poloviční dotaci, Voráčová na něm nebude chybět.

"Je tady doma, chtěla hrát znovu," pochvaluje si předseda TK Zlín Milan Kalus. "Jsme pochopitelně rádi, že přijede zase." Na zlínský turnaj, který je druhou největší akcí svého druhu v tuzemsku, ještě nikdy nedorazila hráčka, jež by ve světovém žebříčku byla tak vysoko.

Ovšem i další konkurence je kvalitní. V pavouku figuruje 18 tenistek patřících do 200. místa. "Složení hlavní soutěže je na turnaj této kategorie vysoce nadstandardní," potvrdil Jaroslav Balaš, ředitel sportovního úseku Českého tenisového svazu. "Řada hráček už byla ve světové stovce."

Chcete příklad? Ruska Bovinová byla na 14. místě. Turnaj je příležitostí pro domácí tenistky, aby získaly důležité body do světového žebříku. V pavouku hlavní soutěže figurují čtyři Češky. Vedle Voráčové jsou to Zuzana Ondrášková, Karolína Plíšková a Eva Birnerová. Doplní je držitelky divokých karet, jednu téměř jistě dostane Kristýna Plíšková. Další Češky mají šanci v kvalifikaci. "S ohledem na výsledky probíhajících turnajů ještě může dojít ke změnám v pavouku. Jasno bude ve středu," uvedl Balaš.

Na čtyřech kurtech na Vršavě se začne hrát v sobotu 5. června, kdy startuje třídenní kvalifikace. První utkání hlavního turnaje jsou na programu v úterý 8. června. Finále čtyřhry je naplánováno na sobotu 12. června, finále dvouhry se bude hrát o den později před televizními kamerami.

Vítězka získá 7 315 dolarů a 90 bodů do žebříčku WTA, poražená finalistka si odveze 3 990 dolarů a 64 bodů. "Body odpovídají dotaci 75 tisíc dolarů, protože hradíme i tzv. hospitality," připomněl Balaš, že pořadatelé zajišťují ubytování a stravu.

Zpestřením ženských bitev budou Zlínské tenisové dny. Jejich vrcholem je turnaj osobností, kterého se zúčastní i čerství hokejoví mistři světa Miroslav Blaťák s Karlem Rachůnkem, tenisová legenda a zlínský rodák Jiří Novák nebo herec Pavel Zedníček. "Turnaj osobností se nám osvědčil, proto ho zopakujeme," uvedl Kalus. "Nezapomínáme ani na děti a začínající tenisty, kterým bude věnován jeden den."Najdete na iDNES.czmobilní verze