Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Může Vaidišová opět zářit? Musí být zdravá, trpělivá a mít chuť do hry

ZNOVU NA KURTU. Bývalá světová sedmička Nicole Vaidišová opět intenzivně trénuje a chystá se na zářijový comeback k tenisu. | foto: MF DNES

1 2014
Ta zpráva na první pohled působí lákavě. Někdejší světová sedmička Nicole Vaidišová se po čtyřech letech vrací k tenisu. Jenže radovat se z toho, že Česku znovu přibude další elitní hráčka, je velmi předčasné. „Čtyři roky jsou hrozná mezera, bude to mít strašně těžké,“ říká třeba Barbora Záhlavová-Strýcová.

Sama dobře ví, o čem mluví. Kvůli trestu za dopingový nález nehrála Záhlavová-Strýcová půl roku a ví, jak složité je se po pauze vracet. 

„Trénink je jedna věc, ale zápas je druhá. Jen šest měsíců jsem nehrála, trénovala jsem jako zvíře každý den devět týdnů a pak jsem šla hrát zápas a bolelo mě všechno. A to jsem si myslela, že jsem fit. V zápase je adrenalin, je to úplně něco jiného,“ popisovala.

Očima Karolíny Plíškové

Karolína Plíšková - vítězka juniorky Australian Open 2010

„Co vím, tak Nicole trénuje možná rok, před tím nedělala vůbec nic. To nakonec bude znát. Ostatní se pořád připravují, jí chybí čtyři roky tréninku. Když jste měsíc zranění, chybí vám to hodně. A čtyři roky? To si vůbec nedokážu představit.“

Pětadvacetiletá Vaidišová nemá žebříček, přijala divokou kartu od pořadatelů turnaje ITF v americkém Albuquerque s dotací 75 tisíc dolarů. O místo na turnajích se bát nemusí, někdejší dvojnásobnou semifinalistku grandslamů budou ochotně lákat i jiní organizátoři.

Úspěch jí však dopředu zaručit nelze. Poznala to dobře třeba její kamarádka Iveta Melzerová (dříve Benešová), která se letos pokusila o comeback po osmnáctiměsíční pauze. Po sérii porážek však kariéru zabalila definitivně. Dál ji trápilo zraněné rameno a už neměla takovou motivaci se prodírat zase mezi elitu.

Právě chuť do tréninku může být klíčový faktor pro její úspěch. Před čtyřmi lety Vaidišová jako teprve dvacetiletá dívka kariéru ukončila, tenis ji omrzel.

„Zápal, který neměla, teď mít musí, aby se to povedlo,“ tvrdí fedcupový kapitán Petr Pála. „Jde o to, aby ji tenis bavil. To je klíč, pak bude námahu vstřebávat snáz, protože vrátit se stojí hodně sil.“

Důležité také bude, jak se jí povedou první zápasy. „Vyhraje zápas, pak se to může zaseknout. Nebo párkrát prohraje a může jí to vzít chuť,“ přemítá Pála, který však věří, že se Vaidišová může vrátit na pozice, kde bývala.

Očima Petra Pály

NEHRAJÍCÍ KAPITÁN. Petr Pála před startem semifinále Fed Cupu Česko vs. Itálie

„Když bude makat a vydrží zdravá - nevím, jak na tom je její rameno -, tak je to přeci jen bývalá hráčka světové desítky... Samozřejmě to nepůjde hned, ale když vydrží, má na to dostat se zase vysoko.“

„Když si vzpomenu, jak hrávala, tak měla tenis na nejvyšší patra. Šla si pro míče, ať to bylo 5:5 ve třetím setu nebo 2:1 na začátku. Sama se snažila zápasy uhrát a to je důležitá vlastnost, aby se mohl člověk dostat nahoru,“ řekl.

Vzorem pro Vaidišovou můžou být úspěšné comebacky belgických tenistek Kim Clijstersové či Justine Heninové, které se obě po návratu k tenisu dokázaly dostat do grandslamového finále. Clijstersová dokonce Australian Open 2011 vyhrála.

„Beru to tak, že Nikola byla hned pod nima. Tohle jsou hráčky, které grandslam vyhrály. A ona byla tou, o níž si člověk myslel, že ho jednou vyhraje,“ tvrdí Pála.

Ačkoliv byla dvakrát blízko, grandslam Vaidišová nevyhrála. Zatím ne. Může to ještě někdy dokázat? V září se ocitne na začátku dlouhé cesty...

V roce 2010 se Vaidišová vdala za tenistu Radka Štěpánka. Rozešli se po třech letech. 17. července se vzali v katedrále sv. Víta.Najdete na iDNES.czmobilní verze