Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dopovala Šarapovová úmyslně? Seberte jí tituly, volá bývalá hvězda

Maria Šarapovová na tiskové konferenci, kde hovořila o svém pozitivním testu na doping. | foto: AP

8 2016
Přiznání ruské tenistky Marie Šarapovové k pozitivnímu dopingovému nálezu šokovalo sportovní svět - od hráčů přes fanoušky až po sponzory. Obrázek vzorné profesionálky a nejlépe placené sportovkyně rázem utrpěl. Šarapovové se však většina osobností zastává. Snad až na jednu výjimku.

Po pondělní tiskové konferenci v Los Angeles, kde Šarapovová oděná v černém kostýmku na začátku s jemně roztřeseným hlasem oznamovala, že na grandslamovém Australian Open neprošla dopingovým testem, se vyrojila spousta reakcí.

Do 28leté Rusky se pustila bývalá americká hvězda Jennifer Capriatiová, která na Twitteru napsala, že je naštvaná a zklamaná.

„Ztratila jsem svou kariéru, i když jsem se nikdy nerozhodla podvádět, musela jsem hodit ručník do ringu a trpět. Nikdy jsem neměla drahý tým lékařů, kteří by hledali způsob, jak dopovat,“ uvedla. „Podle mého názoru, jestli je to pravda, měli by jí sebrat tituly!“

Šarapovovou opustil Nike

Ruská tenistka Maria Šarapovová slaví postup do 4. kola Australian Open.

Ruskou tenistku Marii Šarapovovou po oznámení o dopingu už opouštějí první sponzoři. Zatím se k tomu odhodlala americká oděvní společnost Nike a švýcarský výrobce hodinek TAG Heuer a automobilka Porsche, které po dobu vyšetřování přerušily s Ruskou spolupráci. Dalšími významnými partnery Šarapovové jsou Head, Avon či Evian. Slavná tenistka má také vlastní značku Sugarpova vyrábějící sladkosti.

Capriatiové slovní útok se dá některými považovat za projev zhrzenosti zkrachovalého talentu.

Vždyť Američanka začala tenisovou kariéru skvostně - ve 14 letech byla v semifinále Roland Garros, o dva roky později vyhrála olympijský turnaj v Barceloně.

Avšak na počátku 90. let srážely talentovanou hráčku vlastní problémy.

Na Floridě ji zatkli za krádež v klenotnictví, kouřila marihuanu, nastoupila na protialkoholní léčení. Později uvažovala dokonce o sebevraždě. Přesto se dokázala vrátit na kurty. V letech 2001 a 2002 získala tři grandslamové tituly.

Otázka je, kolik dnes 39leté Capriatiové zbylo po tom všem respektu u ostatních.

To česká rodačka Martina Navrátilová ho má bez pochyby daleko víc, osmnáctinásobná grandslamová šampionka ve dvouhře na sociální síti naopak klidnila emoce.

„Neznám všechna fakta, ale doufám, že to byl omyl,“ vzkázala legendární Navrátilová.

Ona spolu s dalšími současnými či bývalými tenisovými hvězdami oceňují na Šarapovové, jak celou věc oznámila, její upřímnou omluvu i odhodlání čelit případnému trestu.

Kolega Jevgenij Kafelnikov míní, že Šarapovové aféra nepoškodí ruský tenis, avšak k rodačce ze Sibiře se také vyjádřil docela příkře: „S takovou nálepkou bych žít nechtěl, nikdy jsem v takové situaci nebyl a jsem na to hrdý. Pokud něco takového připustila, musí nést sama následky.“

Jaké vlastně budou?

Zatím to vypadá, že Šarapovová vyvázne s menším trestem. Hájí se, že meldonium (látka se dostala na seznam zakázaných na konci roku 2015) užívala dlouhodobě a pouze si nevšimla, že Světová antidopingové agentura WADA ji v e-mailu varovala a poslala aktualizovaný seznam nepovolených substancí.

Fotogalerie

WADA zařadila tento antiischemický lék na seznam zakázaných látek, protože „má pozitivní účinek na vytrvalostní výkon sportovců. Zlepšuje regeneraci, chrání před stresem a aktivuje CNS funkce.“

Testy prokázaly, že se užívá ve sportu pro zlepšení výkonnosti.Jenže pozor, ono to tak jednoduché zřejmě nebude. Je přinejmenším podezřelé, že meldonium je lék, který se používá hlavně v postsovětských zemích a právě tamní sportovci s ním měli problém.

Australský server The Age přinesl výpověď sportovního lékaře, podle něhož je spekulativní spojení meldonia s cukrovkou. Přitom Šarapovová argumentovala, že je to rovněž prevence proti tomuto metabolickému onemocnění, které je součástí rodinné anamnézy.

„Myslím, že Maria se stala buď obětí velmi špatné medikace, nebo vzala látku dobrovolně z důvodu vlastního prospěchu. Tohle by mohl být případ, kdy zaplatila draze za velmi malou výhodu,“ řekl Andre La Gerche a připomněl, že v Austrálii ani ve Spojených státech amerických prodej tohoto léku nebyl schválen.

Případ se spisovou značkou Šarapovová pravděpodobně nebude pro vyšetřovatele a sportovní soudy vůbec jednoduchý.

Ale může opravdu slavná Ruska přijít o svých pět grandslamových trofejí, jak navrhuje „hlas lidu“ Capriatiová? Spíš ne, takový verdikt by byl velmi šokující.

Jak Šarapovová oznámila veřejnosti svůj dopingový problémNajdete na iDNES.czmobilní verze