Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisté volají po změně systému Davis Cupu, šéfové jsou proti

Roger Federer kvůli únavě Švýcarsko nereprezentoval, díky čemuž byla cesta Kazachů za překvapivým vítězstvím v baráži Davis Cupu lehčí. | foto: AP

22 2010
Je výdělečný, má více než stoletou tradici a v minulosti přinesl řadu nevšedních tenisových momentů. Přesto by se podoba slavného Davis Cupu mohla změnit. Volají po tom samotní hráči.

Na jedné straně vyprodané haly v Bělehradu a Lyonu při semifinále. Vír emocí. Strhující atmosféra, kterou jedni nazývají fantastickou a jiní nesnesitelnou. To je Davis Cup.

Na druhé straně však stojí špičkoví hráči, kteří letos odmítli reprezentovat. Roger Federer už nepomohl Švýcarům ani v baráži, načež tým ostudně podlehl Kazachstánu.

Rafael Nadal se v létě omluvil bolavým kolenem a jeho Španělé prohráli čtvrtfinále s Francií. Andy Murray řekl, že po sestupu do 3. divize (na němž se sám podílel) už za Brity hrát nechce. A také Andy Roddick, nastupující nepřetržitě v letech 2001–2009, si vzal volno.

Co s tím? "Davis Cup potřebuje změny," říká Nadal. "Aby lépe fungoval a top hráči ho chtěli hrát." Přeloženo: aby jim nebral tolik času a sil.

Ke změnám vyzývá i Jim Courier, bývalý hráč číslo 1 a kandidát na kapitána USA: "Na Davis Cup mám úžasné vzpomínky. Mrzí mě, že třeba Federer takové nemá. Musíme najít cestu, aby i on sám chtěl hrát." Podle Chorvata Ljubičiče současný model vyhovoval před 30 lety. "Pro dnešní generaci hvězd je časově nepřijatelný."

Rafael Nadal

Neúčast Rafaela Nadala připravila Španěly o úspěch už ve čtvrtfinále Davis Cupu.

Finalistům zabírá 4 týdny v roce, při nevýhodném losu mohou cestovat i dvakrát za rok do Jižní Ameriky.
Návrhů na inovaci je řada.

Ty méně radikální:
– redukce Světové skupiny ze 16 týmů na 14, aby finalisté měli volno v 1. kole následujícího ročníku;
– zápasy jen na 2 vítězné sety;
– nebo pořádání soutěže pouze jednou za dva roky.

Existují však též radikální plány jako ten od australské agentury Gemba, založené někdejšími manažery firem Nike a Adidas. Chtějí přejmenovat soutěž na Grand Slam národů a pořádat ji za účasti 32 zemí každý druhý rok po 10 dní na jednom místě. Po odehrání osmi skupin po čtyřech by následovala K. O. fáze. Na tři vítězné sety by se hrála jen čtyřhra, při shodě v gamu rozhodne nejbližší míč a tie-break ukončí zisk 5. bodu.

"Všichni top tenisté tento návrh podporují," vyhlásil Novak Djokovič na Australian Open. Nyní naopak horuje pro zachování stávajícího systému: "Hrát o pohár v Srbsku je nenapodobitelný zážitek."

Francesco Ricci Bitti, prezident tenisové asociace ITF, je rezolutní: "Rozhodně neustoupíme od formátu zápasů doma – venku. Letos díky němu zažili Davis Cup v 60 zemích! A hrát jen jednou za dva roky? Nesmysl! Federer nebo Nadal by spíše měli omezit exhibice."

Jak Ricci-Bitti připomněl, sami zástupci hráčů se loni s ITF dohodli, že chtějí, aby se Davis Cup konal vždy v týdnech po grandslamech. "Teď se ukazuje, že po US Open, kdy jsou na konci sezony už unaveni, to není správná volba."

Úprava termínů tak bude patrně největší (r)evolucí, jež 110 let starou soutěž v nejbližší době čeká.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze