Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisté udělali důležitý krok

5 2000
O s t r a v a - Důležitý krok k vítězství v zápase s Velkou Británií se podařilo udělat českým tenistům. Dvojice Jiří Novák - David Rikl totiž dokázala ve čtyřhře přehrát britský pár Henman - Broad po setech 7:6, 6:4, 6:7, 6:2 a zajistit tak vedení 2:1 na zápasy po dvou dnech. V nedělních dvouhrách tak stačí zvítězit v jediném ze dvou zápasů.

Česká dvojice měla šanci na break ve třetím game při podání Broada, ale britský tenista si nakonec svůj servis uhrál. Důležitá byla též jedenáctá hra, kdy měl podání Jiří Novák. Britská dvojice se dostala k breakbolu na 40:15, ale Novák s Riklem zabojovali a dovedli set ke zkrácené hře.

V té se podařilo českým reprezentantům vzít soupeři dvakrát podání a získat svůj první setball. Za stavu 2:6 sice Britové uhráli svá podání, ale k vítězství v setu už jim to nestačilo.

Ve druhém setu vylepšili čeští tenisté svůj servis a po celý jeho průběh si jej dokázali držet. Průběh této sady byl v mnohém podobný té předchozí. Brity nakonec srazila na kolena jejich největší dosavadní jistota - Henmanův servis. Britská jednička totiž během desáté hry vyrobila dvě dvojchyby, přičemž ta druhá znamenal proměněný breakball a setball.

Třetí set přinesl hned několik zvratů, přičemž více se zpočátku štěstí klonilo na stranu Britů. Těm se podařilo dvakrát získat podání českých hráčů a získali tak mírný odstup. Za stavu 2:4 však česká dvojice neztratila nervy a stejně jako v prvním setu dokázala dovést set do tie-breaku.

V něm zahajoval David Rikl servisem a hned přišla nepříjemná ztráta. Poté si obě svá podání podržel Henman a stav byl 3:0. Stejnou mincí však oplatil Novák. Hned nato se povedlo získat malý break a vyrovnat na 3:3. Tato výhoda však přišla vniveč, když Rikl ztratil obě svá podání. Henman pak už s přehledem dovedl set do vítězného konce pro Brity.

Ve čtvrtém setu už neponechal český pár nic náhodě. Navíc se úplně přestalo dařit Timu Henmanovi, který byl do té doby pilířem britského dua. Dvěma breaky se podařilo získat vedení 5:1 a zápas se dostal k prvnímu mečbolu. Ten sice ještě Britové zažehnali, ale při následném Riklově podání už došel zápas svého naplnění.

Po zápase se oba čeští borci svěřili, že tak klidní, jak se zdálo, před zápasem ani v jeho průbehů nebyli. "Já byl asi nervóznější, ale po prvním setu to ze mně spadlo," mínil levoruký Rikl. Novák kvůli odpovědnosti nevyšel z napětí po celý zápas. "Byla to ovšem
zdravá nervozita, ale nezbavil jsem se jí," přiznal Novák.

V Davis Cupu si dvojice Novák, Rikl udržela i po čtvrtém utkání neporazitelnost. "To je naše deviza, v předešlých deblech jsme neztratili ani set," tvrdil Novák, ale přesto si moc nevěřil. Proti Britům totiž s Riklem neměli ze zápasů na turnajích ATP Tour dobrou bilanci, s Broadem prohráli dvakrát, s Henmanem jednou. "Proto jsem měl strach," konstatoval Novák.

V utkání se čtvrtfinalisté letošního Australian Open snažili většinou hrát přes třiatřicetiletého deblového specialistu Broada. "On toho v poslední době moc nenahrál a jeho pohyb je už trochu těžkopádný," vysvětloval Rikl. "Hráli jsem s Jirkou nadstandartně z hlediska koncentrace," hodnotil utkání Rikl.

Pro Brity je porážka zklamáním, protože před utkání působili dojmem, že s bodem ze čtyřhry najisto počítají. "Nedokázali jsme v rozhodujících momentech zahrát vítězný míč," přemýšlel o porážce Broad, který po letošní sezóně s tenisem skončí. "Ono se totiž těžko hraje, když pořád prohráváte," konstatoval Broad.

Henman měl po páteční pětisetové bitvě s Dosedělem trochu ztuhlá záda, necítil se prý stoprocentně fit, což bylo na dvorci znát. Třikrát přišel o podání a několik laciných míčů zahrál do sítě nebo do autu. "Únava můj výkon neovlivnila," mínil Henman.

K úvodní nedělní dvouhře by měl nastoupit od 13:00 Novák proti Henmanovi a po nich Doseděl a Jamie Delgado. Kapitáni mají možnost poslat do utkání náhradníky.


1. set: ČR - Velká Británie 7:6 (7:4)
2. set: ČR - Velká Británie 6:4
3. set: ČR - Velká Británie 6:7 (3:7)
4. set: ČR - Velká Británie 6:2

David Rikl s Jiřím Novákem vytvořili úspěšnou daviscupovou dvojici, která se dobře doplňuje

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze