Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisté si na Američany nevěří, ale zkusí obstát

7 2000
L o s A n g e l e s - I když hrají v zemi neomezených možností, čeští tenisté neočekávají zázrak, který by je po víkendu přenesl přes Spojené státy ze čtvrtfinále Světové skupiny Davisova poháru. "Buďme realisty, šance na vítězství máme minimální," shrnul Ctislav Doseděl všeobecné mínění před utkáním, které začíná dnes v poledne místního času, zpožděného o devět hodin za středoevropským letním.

Domácí mají po pěti letech pohromadě v týmu dva nejlepší tenisty dekády, Andreho Agassiho a Peta Samprase, kteří dohromady nastřádali osmnáct grandslamových titulů a co do umu i zkušeností jsou bez konkurence.

A poprvé je doma povede kapitán John McEnroe, dříve velký hráč a dodnes protřelý stratég psychologických válek tenisu. Do arény Great Western Forum vejdou Doseděl i Jiří Novák bez grandslamových titulů v zádech i bez hry, která by mohla ranit giganty. Oba ještě nikdy americké singlisty neporazili, a Agassimu dokonce nevzali ani set. Novák aspoň dva uzmul Samprasovi při jejich jediném vzájemném utkání na US Open, jenže od té doby uplynulo tři a půl roku.

"Myslím, že Sampras si ten zápas bude pamatovat," věří přesto Novák a dodává bojovně: "Nepřijeli jsme do Los Angeles, abychom vše odevzdali, i když proti nám stojí dva nejlepší singlisté i deblisté na světě." Doseděl se opájí tím, že možná poprvé není v Davis Cupu pod tlakem.

"Je to velký rozdíl oproti prvnímu kolu s Británií v Porubě," přisvědčuje. "Tam jsem cítil stres, měl jsem napnuté nervy, byl jsem podrážděný... Teď jsem klidný." Pokud si lze vybrat menší zlo ze dvou, vidí ho Doseděl v Agassim, i když americká jednička v tréninku oslňovala.

"Agassi je extratřída, ale v poslední době prohrál pár zápasů, které prohrát neměl. Je vidět, že mívá také špatné dny," říká Doseděl, ale dodává: "Každý set, který mu vezmu, pro mě bude velkým úspěchem." Jak tedy na Agassiho? "Snažit se ho udržet vzadu. Jakmile mu zkrátím balon, nemám naději," ví Doseděl. "Důležité je narušit Agassiho rychlé tempo při hře i v přestávkách. Nebudu vůbec pospíchat a dávat mu míče zadarmo. Chci si užít každý okamžik." Věcný zůstává i kapitán Jan Kukal.

"Přiznejme si, že Doseděl nemá na Agassiho agresivní hru a proti Novákovi vytáhne Sampras nejlepší podání všech dob.
Navíc povrch kurtu se používáním zrychluje každý den, což domácím sedí," připomíná Kukal. "Vyjít by nám měla čtyřhra.

Davidu Riklovi se dařilo v tréninkových zápasech a to bývá dobré znamení. Kluci letos dvakrát debl s Američany sice prohráli, ale věřím, že do třetice se to otočí." Kde hledat aspoň nějaké slabiny soupeřových singlistů? V úderech se nenajde žádná.

"Mluvme raději o slabinkách," opravuje Doseděl. "Jak Agassi, tak Sampras jsou poměrně netrpěliví a chtějí sami co nejdříve ukončit výměny." Své provedou také atmosféra velké haly, kam se vejde přes třináct tisíc diváků, a temperamentní americký kapitán. "Při trénincích se McEnroe choval korektně, ale nějaké výstřelky určitě předvede. Chce to nevšímat si ho. Tak, jak to uměl Borg, když ho porážel," plánuje Doseděl a podobně smýšlí i Novák: "Můžu se na McEnroea vykašlat. Jistě se bude doma předvádět a hádat o míče, ale musím zůstat nad věcí." Jak poznamenal kapitán Kukal, teprve nynější konfrontace s nejsilnějšími protivníky ukáže, co "v těch našich tenistech vlastně je".

Autor:


Témata: čtvrtfinále
Najdete na iDNES.czmobilní verze