Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tenisté mezi nejlepšími. Co to znamená?

25 2006
Leiden - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Rozesmátý Tomáš Berdych vstoupil mezi novináře a k Nizozemcům česky zahlaholil: "A teď se můžete těšit do Maroka!" Byl v tom kousek škodolibosti. Ale hlavně zkušenosti. Berdych a spolu s ním celý český tenisový tým za poslední rok poznal, jak velký je rozdíl hrát Davis Cup ve Světové skupině a pak na nižší úrovni.

Když mužstvo hrálo v Maroku 2. kolo evropsko-africké skupiny, jako by to byla jiná soutěž. Jiný Davis Cup. "Bylo to takové divné," potvrzuje Berdych.

Pro manažera Petra Pálu v Africe zapomněli přijet na letiště. O půlnoci se horko těžko dostával za zbytkem týmu. Hotel nebyl zrovna nejlepší. Stejně tak tréninkové podmínky. Na české tenisty byl zvědavý jediný místní novinář.

"Navíc se jich ptal, jestli jsou všichni z Česka, jestli někdo není náhodou třeba Rus," vzpomíná kapitán Jaroslav Navrátil.

A kurt? "Brambořiště," odpovídá Navrátil.

Tohle se ve Světové skupině nestane. "Neměla by nás čekat cesta do žádného Zapadákova," říká Berdych.

Pohodlí pro tým, to není zdaleka jediná věc, o kterou ve srovnávání dvou tváří Davis Cupu jde. Jistě, ve hře je třeba i prestiž. Ve Světové skupině si můžete vydobýt solidní uznání. To se potvrdilo loni, když hráli o "salátovou mísu" Slováci proti Chorvatsku.

"Účast ve finále jim přinesla bezesporu velký respekt, pomohlo to jejich národní hrdosti," říká šéf českého svazu Ivo Kaderka. "Navíc jim to garantovalo přilepšení i po obchodní stránce."

Vzpomeňte, jaký to mělo zvuk, když byli Češi jediní, kdo ještě nesestoupil ze Světové skupiny. Nyní se zas hodí, že tým neuvázl ve druhé kategorii déle než na rok.

"To je navýsost důležité," souhlasí Kaderka. "Davis Cup je naše výkladní skříň. Akce číslo jedna. Když jste v něm nahoře a je na vás dobře vidět, je to lepší pro veřejnost i pro sponzory."

Zároveň však upozorňuje, že český tenis by s obchodními partnery neměl problém, ani kdyby mu postup do Světové skupiny utekl. "Nepoložilo by nás to. Nedémonizujme to, ani jeden z dominantních sponzorů nám přece nezmizel."

I tak je zřejmé, že mezi Světovou skupinou a "druhou ligou" slušné finanční rozdíly existují. Už jen tím, co mezinárodní federace poskytuje zemím jako daviscupové "prize-money".

"Tam je rozdíl řádově v desetitisících dolarů," říká manažer týmu Petr Pála. "Se zajímavým soupeřem navíc pochopitelně roste zájem sponzorů i televizí."

Tomáš Berdych (vlevo) a Martin Damm oslavují výhru v sobotní čtyřhře.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze