Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tenisté mají v šatně hody, ale před zápasem jedí jen suchou rýži

Radek Štěpánek (vlevo) a Tomáš Berdych se společně radují. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

12 2009
Oběd nachystaný v šatně hned po dopoledním tréninku. K tomu péče fyzioterapeutů, nějaký vtípek, perfektně připravené rakety a na cestu k zápasu písnička z filmu Rocky. To všechno má pomoci českým tenistům k pohodě ve čtvrtfinále Davis Cupu s Argentinou, které dnes rozhodnou závěrečné dvouhry. Česko vede 2:1 na zápasy.

Už Tomáš Berdych tak v souboji s argentinskou jedničkou Juanem Martinem Del Potrem může rozhodnout o tom, zda Česko projde do semifinále. Přestože jeho role je klíčová, nechce se nechat omámit nervozitou, jako tomu bylo na úvod prvního zápasu s Juanem Monakem.

"Když se začíná první utkání, očekává se výhra, což může trochu svazovat. Ale to už je za mnou. Teď jsem v opačné situaci, příjemnější. Del Potro je favorit. Mám za zády diváky, stav 2:1 na zápasy. Půjdu si to užít," říká Berdych.

Dnešní program

13.00 Tomáš Berdych
v. Juan Martin Del Potro

Následně Ivo Minář
v. Juan Monaco

Pozn.: Nominace na druhý zápas se může změnit ještě deset minut po konci prvního nedělního klání.

ON-LINE reportáž sledujte zde

K pohodě před utkáním mu pomáhá daviscupový tým, který vedle čtyř hráčů čítá ještě sedm dalších lidí. "Celá kabina tím žije, to je nejdůležitější," říká nehrající kapitán Jaroslav Navrátil. "Jdeme spolu na večeři, kluci se odreagují, vyprávějí se vtipy. Nevypadá to tak, ale velký srandista je pan docent Kolář." Manažer Petr Pála jen přitakává: "Pan docent Kolář nemluví často, nemluví nahlas, ale když mluví, tak to stojí za to."

Tým ráno posnídá na hotelu, odkud to mají tenisté do haly pět minut cesty hodně loudavým krokem. Tady na ně čekají například vypletené rakety, péče fyzioterapeutů a televize puštěná pro zábavu. "Muzika se pouští v zahraničí," říká manažer Pála.

Taky jsou tu plachty s argentinským menu od fanoušků, z něhož se tenisté častují hláškami. A plakáty s fotografiemi a "vylepšenými" texty z novin. Třeba česká jednička se jednou dočkala článku o Berdychově gangu s vlastní fotkou, na níž mu děti podávají míčky k podpisu. Místo pochvalného textu tu ovšem stálo: "Hlava gangu bere dětem míčky," líčil Pála.

Berdycha před nedělní dvouhrou čekal trénink od 10.15, v šatně tedy potřeboval být zhruba půl hodiny předem, aby se protáhl a rozcvičil. Po tréninku už na něj přímo v útrobách haly čekají nachystané hody.

"Nejvíc na dračku jde mozzarella s parmskou šunkou. Jsou tam těstoviny, rýže, losos a pak krůtí nebo kuřecí maso, dva druhé polévky, nějaké sendviče a sladkosti," líčí Pála. "K pití pak voda, cola a pro realizační tým pivo."

Před zápasem si ovšem tenisté většinu dobrot odpustí. "Jedí opravdu jen suché těstoviny nebo rýži. Zápasy mohou být dlouhé, jde o to, aby měli energii. K tomu Tomáš má energetické tyčinky," líčí Pála.

zleva Jaroslav Navrátil, Radek Štěpánek, Lukáš Dlouhý, Ivo Minář a Tomáš Berdych.

Legrace musí být. Halasným vtipálkem je v českém daviscupovém týmu Radek Štěpánek (druhý zleva). Ovšem mistrem vtipu je prý překvapivě tichý fyzioterapeut Pavel Kolář.

V době oběda už v šatně platí režim omezených návštěv. Tenisté si tu pak také tejpují bolavá místa, Berdych i Štěpánek chodí na zápasy například s ovázanými kotníky. Ještě jednou si zkontrolují rakety. Patnáct minut před zápasem se jdou rozběhat. Pět a deset minut před cestou na kurt přijde do šatny hlavní rozhodčí oznámit, kolik zbývá času.

"V tu chvíli se začíná blbnout, tleskat, aby se uvolnila a nahecovala atmosféra," líčí Pála. Radek Štěpánek si pustí muziku z filmu Rocky. "Teď jsme ji dávali i Tomášovi a Ivo Minářovi." Tým má i společný rituál. "Všichni dají ruce na sebe a k tomu je pokřik. Mění se rok od roku," dodává Pála. Tenista, jenž jde na kurt, už se však přes to všechno soustředí. "Měl by být ve svém vlastním světě," dodává Pála.

Zatímco Berdych bude hrát, čeká oběd a příprava Iva Mináře, který je zatím nominován jako česká dvojka na pátý zápas. Jenže ten neví, kdy jeho klání začne. A tak si třeba v pátek při čekání na souboj s Del Potrem zhasl v masérně světla a odpočíval.

"Pak za ním někdo přijde a popovídá si s ním, aby tam nebyl tři hodiny sám. Koukat tak dlouho na zápas a pak jít na kurt? To by pak člověk nebyl schopen hrát," dodává Pála.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze