Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Luxus, hvězdy, exotika. Tenistce Plíškové začíná „béčkové“ Masters

Karolína Plíšková na turnaji v Tokiu | foto: AP

3 2015
Má za sebou životní a rovněž dost bláznivou sezonu. V jejím úvodu procestovala tenistka Karolína Plíšková čtyři kontinenty během čtyř týdnů. V létě se poprvé probojovala do elitní desítky. Hrála už pět finále, jedno vyhrála.

Konec roku jí tolik nevyšel, přesto do poslední chvíle usilovala o účast na Turnaji mistryň. Nevyšla, a tak vyrazila ještě na jednu exotickou cestu – do čínského Ču-chaj na nový podnik WTA Elite Trophy. „Nazývají to béčkové Masters. Ale je to srovnatelné s nejlepšími turnaji,“ hlásí Jiří Vaněk, kouč Plíškové.

A to i obsazením s řadou hvězd, které by se neztratily ani na právě skončeném Turnaji mistryň: kromě Plíškové třeba Wozniacká, Suárezová, a dokonce i Williamsová, ač „jen“ Venus, ne Serena.

O hráčky je vzorově postaráno. Každá má k dispozici vlastní automobil. Hraje se v nově vybudovaném areálu Hengqin Centre, který lidé z WTA označují jako tenisový ráj. „Postavili to za sedm měsíců, ale je skutečně nádherný,“ řekl Vaněk.

Rozlosování Elite Trophy

Skupina A: V. Williamsová (1-USA), Keysová (7-USA), Čeng Saj-saj (12-Čína).

Skupina B: Suárezová (2-Šp.), Svitolinová (8-Ukr.), Petkovicová (10-Něm.).

Skupina C: Karolína Plíšková (3-ČR) Erraniová (6-It.), Jankovičocvá (9-Srb.).

Skupina D: Vinciová (4-It.), Wozniacká (5-Dán.), Kuzněcovová (11-Rus.).

Jen načasování turnaje, který v úterý startuje, je zvláštní. Jako by na koncertě po hlavní kapele vystoupila předkapela, ač také velmi zvučného jména. Vždyť jen dva dny po skončení Masters v Singapuru, vrcholné akci sezony, začíná akce pro hráčky z 9. až 20. místa žebříčku.

Nový podnik nahradil někdejší Turnaj šampionek. Navýšil dotaci i bodové odměny. Vítězka si může připsat až 700 bodů do žebříčku a vydělat 635 tisíc dolarů (zhruba 15,6 milionu korun). Plíšková by se tak v případě úspěchu mohla z 13. místa žebříčku vrátit do elitní desítky.

Do města na jihovýchodě Číny se sletělo dvanáct singlistek, které los rozřadil do čtyř skupin; do semifinále postupují vítězky. Plíšková se ocitla v „céčku“ spolu s Jelenou Jankovičovou a Sarou Erraniovou.

„Karolína je ráda, když může hrát proti hráčce, kterou letos nepotkala. To platí o Erraniové. A s Jankovičovou byla v Cincinnati blízko vítězství, tak se pokusíme navázat na stejný výkon,“ řekl Vaněk.

Karolína Plíšková na turnaji v Pekingu
Na tetování Karolíny Plíškové se zaměřil fotograf agentury Reuters na turnaji v...
Karolína Plíšková ve čtvrtfinále turnaje v Tokiu.
Karolína Plíšková na turnaji v Tokiu
Karolína Plíšková ve druhém kole na turnaji v Tokiu.
Karolína Plíšková ve čtvrtfinále turnaje v Tokiu.

Leckdo se divil: není pro Plíškovou cesta do Číny zbytečným luxusem? Hned po turnaji ji totiž čeká další daleký let do Prahy na finále Fed Cupu proti Rusku.

„Pojali jsme to jinak, jako zpestření. Má s sebou mamku a člověka na sparing, Pepu Kůrku. Nejsme tu jen trenér a hráčka,“ popsal Vaněk.

Slýchal názory, podle nichž se měl program Plíškové omezit už dřív, čímž se mělo zabránit výsledkovému ústupu v druhé půlce roku.

„Měla to těžké. Z hráčky, kterou nikdo nezná, se dostala do elitní dvacítky. Navíc když se chce někdo probít z 25. místa žebříčku, musí toho objíždět víc než hráčky top 10. Ale krizí už si prošla. Motivaci má. Letošek bereme jako úspěch. A příští rok už si bude moci turnaje vybírat.“

A místo „béčkového“ Masters třeba zamíří na to ještě zvučnější.Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze