Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenista Jiří Novák přednášel studentům

15 2003
Olomouc - Jeho každodenním chlebem je prohánění míčku po kurtech. Ve čtvrtek si však nejlepší český tenista Jiří Novák vyzkoušel zcela odlišnou roli. Prostějovský hráč, aktuálně 12. muž pořadí ATP, přednášel studentům Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho vystoupení bylo druhou ze série přednášek osobností z oblasti vrcholového sportu, které FTK pořádá v tomto studijním roce.

K více než třem stovkám posluchačů hovořil Novák na téma „top team jako marketingový produkt“. Ve zhruba hodinové přednášce přiblížil problematiku sponzoringu a krátce se s úsměvem vyjádřil i ke zdravé výživě. „Jsem atypický sportovec, sním všechno, co se mi dá pod nos,“ prozradil na sebe Jiří Novák.

* Vy jste dnes na akademické půdě vystoupil jako přednášející. Byla to vaše premiera?
Bylo to skutečně poprvé. Zatím jsem měl možnost účastnit se jen besídek na základních školách. Dokonce jsem vystupoval i v mateřských školách. Dnes to byl pro mě zážitek hovořit k takovému počtu lidí. Jsem rád, že studenti měli o přednášku tak velký zájem a že se ptali.

* Očekával jste takovou účast?
Já jsem vlastně ani nevěděl, do čeho jdu. Večer před přednáškou mi z fakulty zavolali, že jim z programu vypadl Roman Šebrle. Já jsem měl původně přijet až v prosinci. Ale že přijde tolik lidí a ještě mě potom odmění potleskem, z toho jsem měl opravdu dobrý pocit.

* Napadlo vás někdy, že byste mohl v budoucnu předávat své zkušenosti ze sportovního marketingu i dál?
No, uvažovat se o tom určitě dá. Chuť bych do toho měl. Teď jsem hlavně tenista a chtěl bych u tohoto sportu i zůstat a předávat své zkušenosti jiným. Už jsem ale kdysi říkal, že nevím, jestli to budu umět, protože je to úplně odlišná práce. Právě proto bych se chtěl po završení své kariéry věnovat studiu a do této tematiky proniknout hlouběji. Teď můžu sport hodnotit jen z pohledu zkušeného hráče, ne z pohledu člověka, který tuto oblast vystudoval.

* Od ostatních špičkových tenistů se lišíte tím, že jste trojnásobným otcem. Budete své děti vést k tenisu?
Jestli tenis, tak to nevím, ale určitě bych je chtěl vychovávat všestranně. Když budou chtít hrát právě tenis, budu jenom rád. U mě je na denním pořádku, takže třeba nejstarší Kubík už po něm pokoukává.

* Pokud by vaše děti zvolily sportovní kariéru, podpořil byste je v tom?
V první řadě chci pro ně vzdělání, protože to po mně chtěl i můj táta. Sportovní kariéru jsem zahájil, až když jsem dokončil střední školu. Takže hlavně chci, aby děti měly nějaké vzdělání, samozřejmě aspoň středoškolské. Nebudu je tlačit na vysokou školu, protože tu si mohou dodělat kdykoliv. Vzdělání je prvořadé, protože sport je ošemetná věc.

Tenista Jiří Novák beseduje se studenty v sále fakulty tělesné kultury v Olomouci.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze