Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak kuřák Ferrer proháněl Mertla: „Dá si krabku, ale je motorová myš“

7 2014
Kamarádi žadoní: Nech mi podepsat dres od Djokoviče! Anebo od Nadala, od Federera! Byť český tenista Jan Mertl sedává se světovými esy v jedné šatně, s prosbou o autogram se za nimi zdráhá zajít. Ne kvůli studu.

„Oni jsou vesměs v pohodě, jenže mně se to zdá trapný. Třeba za Federerem si přijde za den pro podpis dvě stě lidí, má toho po krk,“ šetří své slavnější kolegy.

Ač Mertl patří až do třetí stovky žebříčku ATP, tenisté z předních příček ho nepřehlížejí. Potkává je při kvalifikacích grandslamů.

„Býváme všichni ve stejné šatně. Nikdy se nestane, že by třeba Nadal nepozdravil. I z kurtu na nás houknul. Nebo Ferrer, ten je taky úplně bezvadný,“ líčí ústecký rodák a teplický odchovanec.

Přesto jsou hvězdy, které mu k srdci nepřirostly. „Osobně moc nemusím třeba Murraye a Djokoviče,“ jmenuje i showmana a světovou jedničku ze Srbska. „Nejsou arogantní, ale nepůsobí moc sympaticky. Zato Španěl Nadal ano. I když na kurtu to nevypadá, tam se z něj stává veliký rváč.“

Jan Mertl na turnaji v Ostravě.

Jan Mertl na turnaji v Ostravě.

Zápasy s tenisovými superstar si Mertl nevybojoval, neboť do hlavní soutěže nepronikl, ale tréninkově si zapinkal s Davidem Ferrerem. „Top hráči jako Federer, Nadal, Murray anebo Djokovič mají své sparingpartnery. Moc si k sobě lidi nepřipouštějí,“ vykresluje tenisové zvyklosti Mertl. „Ale ostatní hráči do padesátky žebříčku se napíší na nějaký kurt, k tomu dají otazník. A když člověk chce, připíše se a zahraje si s nimi.“

Mertl prý Ferrera v tréninku docela stíhal. „Ale on udělá dvě chyby za hodinu, to je o něčem jiném. Motorová myš, nic nezkazí. Ferrer bude běhat celý den a do toho ještě kouří krabku cigaret,“ připomněl Španělovu vášeň pro nikotin.

Řevnivost mezi legendami? Český tenista ji nevidí. „Média to řeší víc než oni sami. Federer nebo Nadal jsou nad věcí,“ míní.

Zatímco Mertl pro podpisy nechodí, čas od času ho zkouší vyloudit fanoušci od něj. „Někteří sbírají autogramy i od kvalifikantů. Ale spíš si mě na grandslamu pletou. Jako jednou. Prý: Pane Escudé! Nebyl jsem nadšený. Tenhle Francouz je totiž vizuálně divný,“ řehní se Mertl, vizuálně bezproblémový.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze