Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tenista Agassi odložil loučení

2 2006
New York, Praha - John McEnroe shrnul události magické noci do jediné věty: "Byl to jeden z nejlepších zápasů, jaké jsem kdy viděl." Andre Agassi si v New Yorku opět prodloužil tenisovou kariéru. Ve 2. kole US Open uštval Kypřana Baghdatise 6:4, 6:4, 3:6, 5:7, 7:5. Přesto, že si před zápasem řekl o další dávku injekcí, aby umlčel bolesti zad. Navzdory svým 36 letům.

Naopak: mladík Baghdatis, který přišel na svět, když Agassi hrál své první US Open, byl nakonec tím, kdo v závěru téměř čtyřhodinového zápasu pozdě v noci fyzicky zkolaboval a svíjel se v křečích.

Ovšem vzdát Kypřan odmítl. "Hrát s Andrem tady na centrkurtu je cosi výjimečného. Byl jsem připraven tam umřít," prohlásil a s notnou dávkou pokory dodal: "On je totiž legenda. Víc než legenda."

Reflektory ozářené Flushing Meadows opět zažilo duel s podmanivým kouzlem. Agassiho poslední turnaj, hlediště vyprodané 23 700 diváků, nebezpečný soupeř v podobě finalisty Australian Open.

A navrch drama!

"V běžném životě preferuji méně dramatické příběhy," uculil se vítěz. Ze střetnutí prvního kola s Rumunem Pavlem zamířil rovnou do nemocnice. "Hodinu po tom utkání jsem nemohl ani stát. Bál jsem se, abych se tentokrát před očima fanoušků z kurtu neodbelhal," přiznal.

Když Baghdatis pokazil svůj úvodní servis, kdosi z diváků zakřičel: "Andre, tohle je tvůj dům. A my všichni, co jsme tady, jsme s tebou."

Agassi vedl 2:0 na sety, pak 4:0 ve čtvrté sadě, jenže soupeř vždy povstal k odporu. Pátá sada se proměnila ve štvanici, při nekonečných výměnách se honili z rohu do rohu – až se Baghdatis za stavu 4:4 v křečích zhroutil na zem.

"Věděl jsem, že fyzicky trpí," vyprávěl Agassi. "Nikdy nechcete sledovat, že má soupeř opravdu vážné zdravotní problémy. A nikdy si nemůžete být jistí, zda už nepřekročil únosnou hranici."

Z posledních sil si Baghdatis málem vynutil tie-break, potom dvěma dvojchybami usnadnil Agassimu cestu za triumfem. "Andre, Andre," skandovaly tribuny.

Ve třetím kole teď dojde na duel Agassi–Becker. Zlatá tenisová klasika? Nikoliv. Toto je Benjamin Becker, nikterak spřízněný s Borisem. Pětadvacetiletý německý kvalifikant, kterému patří 112. příčka žebříčku.

Neměl by být tím, kdo definitivně utne kariéru legendy.

Americký tenista Andre Agassi se raduje po výhře ve druhém kole US Open nad Baghdatisem.

Autor:


Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze