Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisových talentů je v Česku dost. Ale nechtějí pracovat, myslí si Mandlíková

Hana Mandlíková se svými dětmi - dvojčaty Elisabeth Hanou a Markem Vilémem | foto: www.tkspartapraha.cz

11 2009
Nedostatek tenisových talentů v České republice? Kdepak. Myslí si to alespoň Hana Mandlíková. Legendární tenistka, která pomáhá ve sportovním růstu nadějím pražské Sparty, tvrdí, že mladí hráči v Česku v jistém věku pouze ztrácejí motivaci na sobě dál pracovat. "Je důležité, aby nebyli spokojeni sami se sebou. Ale aby toužili jednou vyhrát grandslam," říká Mandlíková.

Talenti Česku podle Mandlíkové rozhodně nechybí. "A hodně už jich tu bylo. Ale oni se v jistém věku, tak ve čtrnácti patnácti letech, dostanou na určitou úroveň a pak se to zastaví. Jsou se sebou spokojení a nechtějí pracovat," řekla bývalá tenistka novinářům.

Do Česka zavítala znovu po půl roce. V tenisovém klubu TK Sparta Praha pomáhá právě s výchovou mladých nadějí, těm nejlepším ve čtvrtek předávala ocenění za uplynulou sezonu. "Doufám, že je to bude motivovat. Sice mě neviděli hrát, ale slyší o mně od rodičů a trenérů. A já jim můžu něco poradit."

Hana Mandlíková

Zatímco pro ní kdysi bylo motivací mimo jiné vycestovat v rámci tenisu na Západ, dnešní děti podobnou inspiraci těžko hledají a je třeba změnit jejich myšlení.

"Možná, že je to i tím. Možná, že by měli odjet v těch čtrnácti na půl roku do Ameriky, aby viděli, že nic není zadarmo. Že všude se musí dřít. Že nestačí mít dům a auto. Pro ty děti musí být motivací vyhrát grandslam. Vyhrávat v juniorech není nic," dodala.

Důležitá k tenisovému růstu je podle čtyřnásobné grandslamové vítězky také úloha rodičů. "A respekt. Důležité je rodiče poslouchat. Neříkám, že oni všechno dělají správně. Já jsem začínala s tenisem v osmi letech, ale ještě v devíti jsem si radši hrála s klukama na ulici."

Až ve dvanácti jí tenis pohltil naplno. "A když vyhrajete jeden turnaj, pak druhý a další, tak už vás to baví."

Sedmačtyřicetiletá Mandlíková žije se svými dětmi - dvojčaty Elisabeth a Markem na Floridě.

Právě tam ve Fort Lauderdale se nedávno stala tváří akademie bývalého amerického reprezentanta Harolda Solomona. Společně zanedlouho otevřou podobnou akademii v Boca Raton.

Návrat heninové a clijstersové? jedině dobře, říká mandlíková

Jako nesporné oživení bere bývalá tenistka Hana Mandlíková návrat bývalých světových jedniček Belgičanek Justine Heninové a Kim Clijstersové do profesionálního tenisu.

"Jsem tím nadšená," řekla Mandlíková novinářům.

"Pro tenis je to jenom dobře, že zde nebudou jen sestry Williamsovy. Vždyť ty, když spolu hrají finále, tak vypínám televizi. Protože nevím, zda se nedomluvily."

To, že šestadvacetiletá Clijstersová po dvou a půl leté pauze vyhrála hned grandslamové US Open, svědčí podle Mandlíkové o nepříliš vysoké kvalitě současného ženského tenisu.

"Je vidět, jak na tom ten tenis je. V mé době by se něco takového stát rozhodně nemohlo," uzavřela.Najdete na iDNES.czmobilní verze