Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skvělý start, ale pak nečekaný obrat. Kvitovou zaskočila Jankovičová

CO JE? Česká tenistka Petra Kvitová předvádí negativní gesto v utkání 3. kola Wimbledonu. | foto: Reuters

4 2015
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Po dvou hladkých vystoupeních přišel nečekaný konec. Česká tenistka Petra Kvitová dohrála na Wimbledonu už ve 3. kole. Obhájkyně titulu prohrála s bývalou světovou jedničkou Jelenou Jankovičovou ze Srbska 6:3, 5:7, 4:6.

Znovu se ukázalo, že třetí kola bývají na grandslamu pro Petru Kvitovou ošidná. Od roku 2013 v nich prohrála už šestkrát.

V sobotu tomu přitom dlouho nic nenaznačovalo. Kvitová vedla 6:3, 3:1 a 40-15. Zdálo se, že míří k další hladké výhře. Jenže Jankovičová ukázala svou mentalitu bojovnice. Otočila druhý set a v napínavé koncovce ovládla i ten třetí.

A po dvou hodinách naděje Kvitové na obhajobu zhasly.

Co se stalo? Kde nastala změna? Proč nedokázala Češka postoupit? „Těžko říct. Kdybych to věděla, řeknu vám to,“ odpověděla Kvitová na tiskové konferenci. „Teď si nejsem jistá, co se stalo. Ona se zvedla, začala být agresívnější a mě nepodržel servis.“

Nepomohla ani pomoc přítele

Hodiny ukazovaly 15.55, když Petra Kvitová nastoupila na centrální kurt ve Wimbledonu. Tribuny byly tou dobou poloprázdné, velká část fanoušků se odešla občerstvit po zápase místního miláčka Rogera Federera.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Seděl na nich však třeba Radek Meidl, přítel Kvitové, který přijel povzbudit tenistku na její pouti za obhajobou.

Viděl však jen její smutný konec.

Přitom začátek vypadal tak nadějně! V prvním gamu sice Kvitová odvrátila brejkbol, ale rychle se chytla. Za stavu 2:1 poprvé vzala servis své soupeřce, když Jankovičová za stavu 30-40 poslala bekhend do autu.

Češka utekla do vedení 4:1. Když se chystala na další hru, ozvala se malá česká skupinka v publiku. „Pééétra Kvitová!“

Jejich favoritka jim dál dělala radost. Za 28 minut vyhrála první set.

Fotogalerie

I ten druhý, když se na wimbledonský centrkurt vrátila po deseti minutách strávených v útrobách (potřebovala se trochu zklidnit, převlékla si triko), začala ve velkém stylu. 

Při prvním gamu na servisu dala tři esa. Vzápětí si vypracovala tři brejkboly a hned první příležitost suverénně využila bekhendem po čáře.

Zvláštní moment přišel na začátku pátého gamu. 

Jankovičová při dobíhání míčku podklouzla. Chvilku zůstala na zemi, zdálo se, že Srbku trápí kotník.

Poté, co se zvedla, však začala hrát přesněji a agresivněji. Za stavu 3:4 si vypracovala dva brejkboly.

Po prvním se centrkurtem rozlehlo hlasité: „Pooojď!“

Ostatní zápasy

Zpravodajský souhrn

O dalších duelech sobotního programu si přečtěte ZDE.

Po druhém už však znělo srbské: „Idemooo!“

Jankovičová se vrátila do zápasu. Z 2:4 otočila na 5:4. Za stavu 6:5 si postupně vypracovala tři setboly. Dva zachránila Kvitová dobrým servisem, při třetím poslala forhend do sítě.

Třetí sada byla dlouho vyrovnaná, zlomové momenty přišly v jejím závěru. Nejprve za stavu 4:4 a 15-30 Kvitová přerušila dobře rozehranou výměnu a poprosila o jestřábí oko. To však neměla dělat: o výhodu přišla a Jankovičová si podání udržela.

Následující game začala Kvitová dobře, vedla 30-0. Jenže pak nechala Jankovičovou srovnat - a následně vyrobila dvě chyby.

Ta poslední znamenala letošní loučení s Wimbledonem.

„Jsem smutná, že nebudu na svém oblíbeném turnaji i ve druhém týdnu. Není to lehké, přála jsem si lepší výsledek. Ale tak to je. Pořád jsem jenom člověk, nejsem robot,“ prohlásila vyřazená loňská šampionka.

04.července 2015 v 16:56, příspěvek archivován: 04.července 2015 v 18:17

3. kola bývají pro Kvitovou na GS často kritická - od roku 2013 v nich vypadla už 5x. Na Wimbledonu ale od roku 2010 vždy došla aspoň do ČFNajdete na iDNES.czmobilní verze