Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisový turnaj na Štvanici letos skončí. Pořadatelé nemají peníze

Mezi vítězkami pražského turnaje je i bývalá světová jednička Dinara Safinová. | foto: AP

5 2010
Triumfovala zde velká jména jako Safinová, Zvonarevová či Peerová. Svůj premiérový zápas na okruhu WTA zde vyhrála i letošní juniorská šampionka z Australian Open Karolína Plíšková. Jenže letos v červenci se turnaj žen na Štvanici uskuteční naposledy. Důvod? Pořadatelé přišli o hlavního partnera.

"Je to tak. Ženský turnaj je tu letos naposledy," potvrdil ředitel podniku Vladislav Šavrda. Důvodem je odstoupení titulárního partnera ECM.

Asociace WTA tak jedná o odkoupení turnaje zpět.

"Sice ještě není podepsaná smlouva, ale rozhodnutí už padlo," povzdechl si Šavrda. "Je to škoda, ale taková je realita. Je nám to moc líto. Ale ekonomická situace není taková, aby ECM pokračovala a abychom sehnali náhradu."

vítězky ecm prague open

2009 - Sybille Bammerová
2008 - Vera Zvonarevová
2007 - Akiko Morigamiová
2006 - Šahar Peerová
2005 - Dinara Safinová

Turnaj žen se na Štvanici vrátil v roce 2005 po sedmileté pauze.

Od té doby se odehrálo pět ročníků, v nichž zvítězila například pozdější světová jednička Dinara Safinová či pátá hráčka žebříčku Vera Zvonarevová.

Svůj premiérový zápas na okruhu zde před dvěma lety vyhrála například Karolína Plíšková - letošní juniorská šampionka Australian Open.

Zda se turnaj na slavné dvorce někdy vrátí, Šavrda neví. "To je těžké. Získat turnaj není nic jednoduchého. Momentálně má WTA mapu do roku 2013 a pokud nenastane někde případ jako u nás, tak se do kalendáře není snadné dostat."

Totéž platí i pro turnaj mužů ATP. "Nevím. Tady je zapotřebí 400 tisíc eur, což znamená, že někdo musí na stůl položit dvacet milionů korun," podotkl.

Štvanice bez jarního či letního podniku však nezůstane. Už za rok by se sem měl po třech letech vrátit mužský challenger. "Jednáme o tom. Od ATP máme příslib, že termín nebude problém najít. Dotace challengeru se bude pohybovat mezi 75 a 100 tisíci dolary," dodal Šavrda.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze