Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Objeví Ex Pilsen Cup nové tenisové hvězdy?

Tenis, ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

7 2016
Tenisové naděje z 32 států různých koutů světa bojují v Plzni na 46. ročníku mezinároního juniorského turnaje Ex Pilsen Tennis Arena Cup. „S výjimkou Antarktidy jsou tady zastoupeny všechny kontinenty,“ uvedl na včerejším slavnostním zahájení František Steiner, nestor plzeňského tenisu, jenž je tradičně rozhodčím turnaje.

A potěšilo ho, že mohl mezi přítomnými uvítat i někdejší funkcionáře TK Slavie Plzeň Miroslava Kříže a Josefa Koderu, kteří se zasloužili o rozmach juniorského klání.

„Turnaj se hrál zpočátku pod patronací mezinárodní gastronomické výstavy Ex Plzeň a dlouhá léta nesl její jméno,“ zavzpomínal Josef Kodera v bulletinu. Letos poprvé má turnaj v názvu Tennis Arena Cup.

V prvním finále se v roce 1971 střetli pozdější maďarští daviscupoví reprezentanti Benyik (vítěz - pozn. aut.) a Tároczy. Soutěž dívek vyhrála Renata Tomanová.

Dvojčata Hany Mandlíkové neuspěla

Zajímavá byla už kvalifikace Ex Pilsen Tennis Arena Cupu, v níž se představily dvě ratolesti slavné maminky. Čtyřnásobná granslamová šampionka a fedcupová vítězka Hana Mandlíková přivezla do Plzně svoje 14letá dvojčata Elizabeth a Marka, kteří reprezentují Spojené státy. Elizabeth skončila hned po prvním zápase, po třísetové bitvě s Bulharkou Topalovovou. To Marek přešel přes domácího Martina Škopka, ale pak nestačil na Francouze Tabura.

Letos byla v hlavní soutěži chlapců nejpočetněji zastoupena Itálie (5). Jedničkou je Rudolf Molleker z Německa, který v Plzni před dvěma lety vyhrál mistrovství Evropy do 14 let. Představí se hned sedm hráčů z první stovky světového juniorského žebříčku.

„Takhle kvalitní obsazení jsme tady ještě neměli,“ prohlásil ředitel turnaje Jiří Kovářík, který Ex Pilsen Cupu šéfuje už od roku 1999.

Mezi děvčaty dominují po čtyřech hráčkách Rusko a Japonsko, odkud je také nejvýše nasazená Ajumi Mijamotová. „Ale jsou tady i zástupci Maroka, Chile, Burundi, Nového Zélandu, Tuniska,“ vyjmenovával Steiner. Evropa je zastoupená prakticky kompletně, s výjimkou Velké Británie. „To ale jenom proto, že všichni jejich nadějní hráči dostali volnou kartu do Wimbledonu,“ dodal s úsměvem ředitel turnaje Kovářík.

Nechybí ani početné pole českých juniorů, do 2. kola ve středu prošel kvartet chlapců - Tomáš Jiroušek, Ondřej Štyler, Evžen Holiš a Michael Vrbenský. Z děvčat je následovaly Denisa Hindová, Tereza Procházková a Karolína Beránková.

Naděje z pořádající TK Slavie Plzeň zkoušely štěstí v kvalifikaci, ale nikdo z nich neuspěl. Nejblíže k postupu měla teprve 14letá Klára Nováková, která prošla přes dvě zahraniční soupeřky, ale v rozhodujícím zápase o postup do hlavní soutěže podlehla Abramyanovové z Ruska.

I tak měla Plzeň v hlavní soutěži zastoupení v podobě odchovance, 15letý Jonáš Forejtek (nyní I. ČLTK Plzeň) ale nestačil na Sebastiana Grundtviga z Dánska, kterému podlehl dvakrát 2:6.

Ve čtvrtek je na programu druhé kolo, hrát se začne v 10 hodin. Turnaj vyvrcholí finálovými zápasy dvouhry v neděli před polednem.Najdete na iDNES.czmobilní verze