Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bude mít tenis MS žen? Už za tři roky může být alternativou k Fed Cupu

POSLEDNÍ ČESKÉ OSLAVY. Český tým dobyl Fed Cup dvakrát, naposledy před dvěma roky. Bude brzy soutěžit i o jinou týmovou trofej? | foto:  Michal Šula, MAFRA

27 2014
Úvahy o nové tenisové soutěži žen začínají nabírat konkrétní obrysy. Ženská tenisová asociace zvažuje pořádání týdenního šampionátu, který by se konal na jednom místě a sešlo by se na něm osm týmů. Poprvé by se nový podnik mohl uskutečnit už v roce 2017.

O potřebě změnit současný formát ženské soutěže družstev se mluví už delší dobu. Fed Cup ztrácí lesk. Elitní tenistky se na něm zdráhají nastupovat. Vrcholem bylo loňské finále, do nějž za tenisovou velmoc Rusko nenastoupila ani jedna hráčka z elitní stovky žebříčku.

Nyní přišla ženská tenisová asociace (WTA) se svým návrhem týdenního mistrovství světa ženských družstev, které by mělo existovat souběžně s Fed Cupem. Ten totiž pořádá Mezinárodní tenisová federace (ITF).

Stacey Allasterová, ředitelka WTA, si nechala udělat výzkum, zdali by světové metropole měly zájem hostit akci podobného formátu. „Sedmdesát procent vysílatelů, sponzorů a hostujících národů by mělo zájem o světový šampionát,“ řekla. „Ale musely by tam soutěžit nejlepší z nejlepších,“ řekla. 

Právě to leckdy Fed Cupu ubližuje, stejně jako válka ITF a WTA, která často způsobuje kolizi týmové soutěže s jinými turnaji. Letos musely Klára Koukalová a Lucie Šafářová na poslední chvíli odlétat z vrcholící bitvy v Seville na svým způsobem povinný turnaj v Dauhá.

To by v případě akce pořádané WTA nehrozilo. Mělo by se jí účastnit osm národů: sedm s nejvýše postavenými hráčkami na žebříčku na konci roku a osmý z domácí země. Za každou zemi by nastoupily dvě hráčky, třetí by byla v roli náhradnice. Hrálo by se podle lehce upravených pravidel, například by zřejmě byly zrušené výhody pro zrychlení gamů.

Allasterová už svůj nápad prezentovala tenistkám a dostala smíšené reakce. „Mladší to vidí jako skvělou příležitost. Ale tenistky, jejichž kariéra už se blíží ke konci, ten nápad sice chápou a rozumí mu, ale netouží po tom přidávat do svého kalendáře něco dalšího,“ vysvětlila.

Formát týdenní tenisové slavnosti by podporovala i bývalá šampionka Hana Mandlíková, která už před časem řekla: „Mně by se to líbilo víc než současný roztahaný model. Sešly by se hvězdy, zbláznil by se celý svět.“

A Fed Cup by třeba našel prestižnější alternativu...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze