Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenistky chtěly ze Sevilly na protest odjet. Ukázaly srdce, řekl Pála

PROTEST. V době, kdy v Seville pršelo a nehrálo se, české tenistky zvažovaly, že na protest proti rozhodnutí ITF odjedou v průběhu rozehraného duelu. | foto: Pavel Lebeda, Česká sportovní

11 2014
Nakonec se rovným dílem české tenistky Zakopalová, Šafářová, Záhlavová-Strýcová a Hlaváčková podělily o body k postupu přes Španělsko do semifinále Fed Cupu. Jenže nechybělo moc a Češky ze Sevilly odjely. Na protest proti ITF. Nelíbilo se jim, v jakých se hrálo podmínkách.

Fedcupový duel se měl původně konat o víkendu, ale kvůli špatnému počasí se neodehrály na antuce ve skromném areálu Blas Infante ani dvě dvouhry. To hlavní se uskutečnilo až v pondělí v nahuštěném programu, kdy bylo konečně hezky, i když zima.

Jenže to už měly být Klára Zakopalová a Lucie Šafářová na cestě do katarského Dauhá, kde jsou přihlášeny na turnaj WTA.

Ještě v neděli, kdy se celý den marně čekalo, až déšť ustane, to vypadalo, že v českém týmu panuje klid a pohoda. Tenistky v šatně vymýšlely zábavu. "Byla sranda. Myslím, že to bylo dobrý. Až na ten můj zpěv," řekl kapitán Petr Pála v narážce na karaoke.

Hlaváčková po "ostrém" deblu: To si pojď, vole!

PLZÉŇ! České tenistky Barbora Záhlavová-Strýcová a Andrea Hlaváčková, rodačky z...

Deblistka Andrea Hlaváčková získala v páru s Lucií Hradeckou stříbrnou olympijskou medaili, dva grandslamové tituly. Jenže ve Fed Cupu oblíbené duo H+H nedostalo příležitost - dva zápasy za rozhodnutého stavu, dvě výhry, jedna po skreči. Jinak nic.

Hlaváčková se dočkala "ostré" čtyřhry v týmové soutěži až po rozchodu s Hradeckou. Kvůli známým okolnostem však nenastoupila s novou partnerkou Šafářovou, ale s Barborou Záhlavovou-Strýcovou. A po postupu projevily Češky upřímnou radost.

"Ty vole, první počítanej bod pro Fed Cup. To si pojď, vole," řekla Hlaváčková na facebookovém videu českého fedcupového týmu. "A jak důležitej!" zakřičela Záhlavová-Strýcová. Pak se chytly kolem ramen a spustily: "Plzéň, Plzéň!" Obě jsou totiž plzeňské rodačky. "Odkud pochází nejlepší sportovci? Z Plzně - fotbal, hokej, házená," říká Hlaváčková vesele a s nádechem typického západočeského nářečí.

Až zasáhne kapitán Pála a z legrace hráčky pokárá. "Abyste to nepřehnaly s tou Plzní zase, jo?"

Ovšem ve skutečnosti v zákulisí probíhala vážná debata - sebereme se a odjedeme, navrhly hráčky. Měl to být protest proti tomu, že Mezinárodní tenisová federace ITF povolila Španělsku pořadatelství na začátku února v areálu bez střechy a světel.

Zakopalová se Šafářovou se potřebovaly přesunout do Dauhá, jinak by jim hrozila pokuta, navíc obhajují body do žebříčku. Nakonec se rozhodly zůstat déle, obě pomohly jedním bodem a pak spěchaly na privátní let.

"Tohle nemá obdoby," řekla Zakopalová Radiožurnálu. "Je hrozně těžké bojovat za tým a ještě bojovat s podmínkami, které před nás postaví, to je likvidační. Jsem spíš zklamaná, protože Fed Cup hrajeme všechny strašně rády a ITF nás víceméně tlačí, abychom ho nehrály, když se k nám takhle chovají," varovala Šafářová.

Český kapitán Pála se v neděli večer zlobil: "Mělo by se to řešit na nejvyšších místech. Tohle je proti hráčkám. Nerespektují jejich čas a povinnosti jinde. Víc bych se k tomu vyjádřil až po skončení celého utkání."

Po postupu, který ve čtyřhře vybojovaly Barbora Záhlavová-Strýcová s Andreou Hlaváčkovou, také prozradil, že od demonstrativního odjezdu českého týmu nebylo daleko.

"Když chce hráč reprezentovat i hrát turnaje, tak by se neměl dostat do takové pozice, kdy se má rozhodovat, jestli odletět z Fed Cupu, nebo neodletět," tvrdí Pála. "Jsem spokojený a šťastný hlavně za holky, protože to bylo opravdu těžký a nepříjemný rozhodnutí. Ukázaly velký srdce a pak řekly, že to tady prostě nenecháme a musíme vyhrát, i když jim hrozí pády na žebříčku a pokuty."

Po možná nejnáročnějším fedcupovém klání pod Pálovým vedením se mohou české tenistky těšit na trochu klidnější zápas. Ale jen co se týče organizace, jinak to vůbec snadně nevypadá.

V dubnu budou hostit v duelu vítězek tří posledních ročníků Italky.Najdete na iDNES.czmobilní verze