Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec tenisových maratonů. Davis Cup bude nuda, říká Štěpánek

Radek Štěpánek se v dlouhých zápasech vyžívá. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

4 2016
Hannover (Od našeho zpravodaje) - Možná už v pátek uvidí tenisoví diváci jednu novinku v praxi. V Davis Cupu by měly vymizet dlouhé zápasy. Páté sety už nebude potřeba ovládnout o dva gamy. Rozhodne se v tie-breaku. Jak reagují Češi?

Nové pravidlo, které od této sezony zavedla mezinárodní tenisová federace ITF, se možná nejvíc řeší v německém Hannoveru. Přijde vám divné, proč zrovna tady? Tak si zavzpomínejte na české rekordy, které teď bude těžší zdolat.

Semifinále 2009 v chorvatské Poreči.

Úvodní dvouhry začínají po poledni, končí se až dlouho po půlnoci. Nejprve nastoupili na antukový kurt Radek Štěpánek s Ivem Karlovičem. Výsledek? 16:14 v páté sadě! A to nebylo všechno: pak ještě bojovali v pěti setech Tomáš Berdych s Marinem Čiličem.

České tenisové maratony

v Davis Cupu

Celkem se hrálo 82 gamů, což je nejvíce od zavedení tie-breaků v prvních čtyřech setech v Davis Cupu v roce 1989. Karlovič prohrál, ačkoliv nasázel rekordních 78 es. Jde o 12. nejdelší tenisový zápas vůbec.

„Ten zápas je nezapomenutelný nejen pro mě. Když známí odjížděli z Itálie z hor a přijeli domů, tak jsem ještě hrál,“ připomíná 37letý Štěpánek.

Když se ho reportéři po losu víkendového klání zeptali, co na novinku říká, rozesmál se. „To bude nuda,“ kroutil hlavou.

„Vím, co to znamená hrát rozdílem dvou gamů v pátém setu a jít nejen na krev, ale doopravdy na dřeň. Jsem z toho překvapený a uvidíme, jak to bude vypadat. Tie-break je vždy taková loterie. Podle mě to trošku ztrácí kouzlo výjimečnosti,“ myslí si Štěpánek.

Po několika letech už si detaily z utkání nevybaví, přesto najde jednu silnou vzpomínku - v týdnu mu zemřela babička. „Chtěl jsem letět hned zpátky domů, ale mamka říkala, ať zůstanu a hraju pro ni. Z tohoto hlediska to bylo výjimečné a emotivní.“

A dál? Úvodní kolo ve švýcarské Ženevě před třemi lety.

Sobotní dny bývají obvykle v týmové soutěži nejkratší, tehdy se však utkání Lukáše Rosola s Berdychem proti domácímu páru Stan Wawrinka, Marc Chiudinelli zapsalo do historie - Češi vyhráli v rozhodujícím setu 24:22. Zápas trval 7 hodin a jednu minutu, pouze wimbledonský třídenní duel Isnera s Mahutem byl delší!

„Dlouhé zápasy byly likvidační,“ řekl Lukáš Rosol.

Český tenista Lukáš Rosol v semifinále Davis Cupu

„To jsem si poseděl dost,“ poznamenal kapitán Jaroslav Navrátil, který na rozdíl od Štěpánka zavedení tie-breaku vítá.

„Na jednu stranu to bude dobře, protože zápasy už nebudou tak dlouhé. Vždyť kluci byli další dva dny skoro nepoužitelní... Na druhou stranu po čtyřhodinovém vypětí hrát tie-break, který je o jedné dvou chybách, bude namáhavé na psychiku,“ varuje.

Navrátil si navíc ještě pamatuje, když se zkrácené hry nehrály vůbec. „To bylo strašný.“ Mohlo se stát, že zápas skončil 8:10, 6:1, 13:15 (hrálo-li se dřív jen na dva vítězné sety).

Volání tenisové „divočiny“ však nyní utichlo. Jak bude vypadat tie-breaková budoucnost?Najdete na iDNES.czmobilní verze