Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitán: Věřím, že Adam s Jirkou budou jednou lídry. Teď nasadí Rosola

Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil udílí pokyny, Adam Pavlásek a Jiří Veselý poslouchají. | foto: ČTK

8 2015
Když dal v roce 2007 český daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil v baráži proti Švýcarsku k sobě mladého Berdycha se Štěpánkem, zrodila se dvojice pozdějších dvojnásobných šampionů. Nyní se možná něco podobného stalo v Ostravě. Pár mladíků Jiří Veselý, Adam Pavlásek proti Austrálii vybojoval naději a obrat.

Navrátil dlouho přemýšlel, po pěti letech nemá k dispozici ani Berdycha ani Štěpánka. K tomu jeho tým prohrával v domácím prostředí po úvodních dvouhrách 0:2. Australský pár Samuel Groth, Lleyton Hewitt byl favorizovaný. Těžká situace.

Český kapitán proto zariskoval. V pátek pozdě večer si zavolal do hotelové restaurace dvacetiletého Adama Pavláska a oznámil mu: „Připrav se, hraješ!“

„Jsme za ten bod strašně strašně rádi, jsme pořád ve hře,“ řekl Navrátil na tiskové konferenci po sobotní překvapivé výhře v deblu.

Jak jste se cítil, když Australané vedli 6:1 a ve druhém setu měli gamebol na 4:0?
Určitě ne ideálně. Ale kluci to pořád zkoušeli, Australané byli skvělí a nedělali vůbec chyby ani na síti. Až jsme našli recept, naši kluci se zvedli. Groth byl pak strašně špatný, nejhorší na hřišti, Hewitt to nedokázal udržet.

Bloger roku 2014

Byl to pro vás jiný zápas než obvykle, že? Na lavičce jste musel víc koučovat, než když hrají Berdych se Štěpánkem.
Byl to určitě jiný zápas. Ale mám výhodu, že kluky znám, oba jsem trénoval. Myslím, že jsme si hodně blízcí. Bylo důležité, že si dali říct. Každý dokáže pochopit, že byli nervózní, Adam při premiéře trochu víc. Ale musel jsem jim opakovat, aby neztratili hlavu a byli aktivní. Když začali být aktivní, tak soupeř znejistěl. Groth na konci čtvrtého a na začátku pátého setu vůbec nereturnoval do kurtu. Tou nebojácností kluci zápas otočili.

Proč jste se rozhodl zrovna pro Veselého a Pavláska?
Sázel jsem na to, že jsou sehranější. Měl jsem jenom dvě alternativy - Lukáš Rosol s Adamem, nebo Jirka s Adamem. Lukáš měl za sebou prohru v pěti setech, i když je výborný deblista, tak kluci jsou spolu sehraní. Vyhráli před čtyřmi lety Galeův pohár (jakýsi juniorský Davis Cup), naposledy loni byli na challengeru v Prostějově v semifinále. Na kurtu si rozumí, vědí, co mají od sebe čekat.

Fotogalerie

Zamotal vám jejich výkon hlavu v souvislosti s nedělní nominací?Samozřejmě. Ale myslím, že dám spíš na zkušenost.

Může to Rosola nabít sebevědomím? Dostane šanci odčinit páteční nezdar.
Doufám, že ho to nakopne. Musím říct, že nebyl nadšený, že nehrál čtyřhru. Ale respektoval to, za což jsem rád. V pátek hrál dva a půl setu vynikající tenis, tak doufám, že na to teď naváže. Ale zase proti Tomicovi to bude jiná hra a nebude to pro něj tak jednoduché, on bude měnit rytmus, hraje čop. Lukáš bude muset do kolen a jestli nebude trpělivý, tak to bude chyba za chybou. Musíme si to srovnat v hlavě, natěšený je a doufám, že to potvrdí. Jeho bod potřebujeme, abychom zůstali ve hře.

Je vidět, že vám celkově sobotní vítězství zvedlo náladu.
Myslím, že se to změnilo hodně. Po pátku jsme byli všichni skleslí. Viděli jsme tu šanci a potom, co se Lukášovi nepovedlo dorazit zápas a Jirka to pak měl těžké, jsme prohrávali nula dva v domácím prostředí. Přitom se nám tady v Ostravě vždycky dařilo. Nikdo z týmu nebyl vysmátý, teď po čtyřhře dál žijeme. Diváci byli fantastičtí, doufám, že budou i v neděli. Klukům věřím, že jsme neřekli poslední slovo a budeme bojovat o vítězství.

Je to sice pouze jedna výhra ve čtyřhře, ale přesto - ověřil jste si, že to jde i bez Berdycha se Štěpánkem?
Ano, zatím je to jenom malá část. Berdych ani Štěpánek věčně nebudou, v mužském tenise moc mladých nadějí nemáme, takže si musíme vážit každého mladého hráče. Věřím, že tihle dva kluci do budoucna - za dva roky, za pět let - budou lídry týmu. Doufám, že k nim přibudou dva až tři talenti, aby byl Davis Cup i v dalších ročnících úspěšný.

Berdych se Štěpánkem spolu nastoupili poprvé před osmi lety v daviscupové čtyřhře. A Berdych byl v podobném věku jako teď Veselý. Co na to říkáte?
Byl bych za to velice rád, kdyby budoucnost kluků vypadala stejně optimisticky. Doufám, že se jim bude dařit i ve dvouhře. Oba mají kariéru dobře nastartovanou a je jenom na nich, jak s tím naloží. Myslím, že tenhle výsledek by je mohl nakopnout - hlavně Adama, protože Jirka Veselý už nějaké úspěchy má. Ale oba zažili tu atmosféru ostrého zápasu, viděli, jak to tady chodí. Mají na to, aby si udělali stabilní místo v daviscupovém týmu.Najdete na iDNES.czmobilní verze