Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisový debutant Mertl: Už nejsem nejmladší. Ale Davis Cup mě nakopne

Český tenista Jan Mertl si výhře v daviscupové premiéře proti Austrálii plácá se spoluhráči. | foto: Petr Kotala, Česká sportovní

8 2015
Ačkoliv v českém týmu po porážce s Austrálií v 1. kole Davis Cupu byla špatná nálada, trochu radosti si v sobě nesl alespoň tenista Jan Mertl. Ve 33 letech si poprvé reprezentoval Česko. Za rozhodnutého stavu porazil Sama Grotha 6:3, 6:2. „Jsem rád,“ řekl Mertl.

Rodák z Ústí nad Labem sbíral úspěchy spíš na turnajích druhé kategorie, do elitní stovky žebříčku ATP se dosud neprobojoval (nejlépe byl 163. před osmi lety). Nehrál hlavní soutěž na žádném grandslamu.

Ale Mertl se dočkal alespoň daviscupového zápasu. „Dá se to říct tak, že je to splněný sen,“ prohlásil před novináři v Ostravě. „I když bych byl samozřejmě raději, abychom celkově vyhráli.“

Ale to byste si zase nezahrál. Čekal jste, že se toho vůbec tenisově „dožijete“?
Nepřemýšlel jsem o tom takhle. Když mi kapitán zavolal, tak jsem rád nabídku přijal a potěšilo mě to.

Jak jste si premiéru užil?
Užíval jsem si to od prvního míče. Snažil jsem se nedělat zbytečné chyby, protože jsem byl ze začátku trochu nervózní.

Bylo těžké najít motivaci, když v hale už moc diváků nezůstalo?
Ani jsem nekoukal na tribuny, při zápase to člověk nevnímá. Motivace byla ohromná, protože to byla moje premiéra. Sice jsme prohráli, což každého z nás mrzí, ale pro mě je to obrovská zkušenost.

Může vás tenhle týden posunout k lepším výkonům na turnajích?
Myslím, že mě to na stará kolena - nebo nejsem nejmladší - nakoplo. Je to nová zkušenost a vzpruha do dalších zápasů. Užíval jsem si to od prvního dne.

V daviscupovém týmu se členové běžně vsází takřka o cokoliv. Jak jste do této činnosti zapadl?
Vy jste něco slyšel? Prohrál jsem nejvíc z týmu. Nebudu říkat, kolik to bylo. Byla to taková nováčkovská daň.

Zatím máte spolu se současným kapitánem Jaroslavem Navrátilem, Adamem Pavláskem a dalšími třemi hráči stoprocentní bilanci v Davis Cupu. Myslíte, že dostane příležitost statistiku rozšířit?
Záleží na tom, jak to bude s Radkem Štěpánkem a Tomášem Berdychem. Neřeším to, nechám to plynout. Samozřejmě když mi kapitán zavolá, rád přijedu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze