Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisový Czech Open stále s otazníkem

19 2000
Praha - Dva roky na postu prezidenta Českého tenisového svazu, tedy polovinu funkčního období, má za sebou Ivo Kaderka. Dodnes podle jeho slov svaz bojuje s minulostí zatíženou dluhy, socialistickým myšlením a pověstí neseriózního partnera. To se prý vrací jako bumerang a stojí částečně i za tím, že stále visí otazník nad mužským turnajem Czech Open, který byl prozatím kvůli nedostatku financí přeložen z května na září.

"Czech Open je z pohledu svazu reprezentací, ale není možné akci pořádat a prodělat šedesát miliónů korun. Budeme o turnaj bojovat až do konce, ale c
Definitivní rozhodnutí padne do 30. června, kdy musí svaz složit na ATP Tour garanci přes 400.000 dolarů. Původně ji měl svaz zaplatit do 8. března, ale vedení ATP lhůtu na žádost marketingové firmy svazu, České tenisové obchodní společnosti, o čtyři měsíce odložilo.

Finanční garanci požaduje vedení ATP Tour po svazu proto, že českým organizátorům nedůvěřuje. Loni vznikly problémy kolem vyplacení odměn za turnaj Czech Open a navíc na podzim společnost  Teleaxis odvolala na poslední chvíli Czech Indoor v Ostravě.

Tenisový turnaj žen se uskuteční tradičně v týdnu po Wimbledonu pod názvem Benzina Czech Open. "Turnaj zajišťuje tenisový klub z Prostějova, svaz dává k dispozici  Štvanici," uvedl Kaderka.

Česká tenisová obchodní společnost nahradila na půdě svazu předešlou ČTS marketing, která skončila v bankrotu. "Svaz jsem přebral s dluhem 44 miliónů korun, i když předešlé vedení tvrdilo, že je vše v pořádku. Byla to situace téměř bezvýchodná," vzpomínal Kaderka. "Důsledky stále neseme na bedrech." Českou tenisovou obchodní společnost nejdříve vedl bývalý šéfproducent České televize Jiří Balvín. "Měl moji velkou důvěru,
ale nedopadlo to ideálně," řekl Kaderka.

Pak mělo svaz znovu spasit spojení s firmou Teleaxis, která získala práva na Davisův pohár, Fed Cup a Czech Open mužů i žen, za což slíbila ročně 20 milionů korun. Po půl roce ovšem spolupráce skončila. "Pan Kovarčík požádal o rozchod, čemuž jsem vyhověl a vše ukončila dohoda o rozvázání spolupráce," rekapituluje Kaderka. Nyní vede  marketingovou společnost Tomáš Petera, bývalý trenér Petra Kordy, který se snaží udělat pořádek a sehnat potřebné finanční prostředky. "Držím nad ním ochranou ruku.

Chci po něm, aby zabezpečil akce svazu a zajistil vyrovnaný rozpočet," nastínil Kaderka.
Zajistit nemalé finanční obnosy není podle Kaderky v dnešní době jednoduché. Svaz má sice smlouvu s Českým Telecomem, s akciovou společností Škoda auto, ale na druhé straně spolupráci ukončila Československá obchodní banka. "To je bolavá záležitost," soudí tenisový prezident a stěžuje si, že hledat partnery je složité. "Často slyšíme, nemáme ve vaše sdružení důvěru. Možná založíme grantový fond, a pak snad dostaneme peníze
na mládež," přemýšlel Kaderka.

Velkým trápením svazu je špatný stav štvanického stadiónu, který leží na pozemku města. Stadión po patnácti letech zchátral, jeho železobetonové konstrukce rezaví. "Tenisová  rada v tom vidí majetek, ale pro svaz je to obrovská zátěž, monstrum," řekl Kaderka. Nutná revize přijde téměř na dva milióny korun a rekonstrukci se odhaduje na padesát
miliónů.

"Zastřešení by pomohlo, ale svaz na to nemá. Ideální by bylo sehnat strategického  partnera, který by koupil jedenapadesát procent akcií a ve spolupráci s městskou částí z toho vybudovat sportovní a kulturní centrum," nastínil možné řešení Kaderka.

Novým sportovním ředitelem svazu byl nedávno jmenován Marek Moravec, který je podle Kaderky žhavým kandidátem na generálního sekretáře. Z tohoto postu po letech odejde Karel Papoušek, což by mělo potvrdit už zasedání Rady Českého tenisového svazu 12. a 13. května ve Svinčicích u Mostu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze