Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisový bouřlivák neuspěl v roli kapitána

21 2000
N e w Y o r k - Americká tenisová asociace v pondělí oficiálně oznámila, že se John McEnroe rozhodl odstoupit z funkce nehrajícího kapitána daviscupového výběru. Bývalý špičkový hráč strávil na kapitánské židli celkem čtrnáct měsíců. Uvolněného postu by se podle zámořského tisku měl ujmout jeden z trojice Patrick McEnroe, Jim Courier a Brad Gilbert. "Byl jsem poctěn, že jsem mohl převzít daviscupový tým. Bohužel se mi ale z rozličných důvodů nepovedlo získat takové postavení, abych dal pokaždé dohromady tým, jaký bych si představoval. Byl jsem nesmírně zklamaný těžkostmi vyplývajícími z rozpisu a formátu soutěže. Rád bych ale poděkoval všem, kteří mi drželi palce," uvedl McEnroe v oficiálním prohlášení.

McEnroe byl do funkce nehrajícího kapitána jmenován v září loňského roku. Jednačtyřicetiletý bouřlivák je ve Spojených státech stále velmi populární a svaz se pro něj rozhodl i proto, že v Davisově poháru nasbíral spoustu zkušeností. Jako hráč strávil v týmu dvanáct let, nastoupil v 69 zápasech s úctyhodnou bilancí 59 vítězství.

"John má nesporně velkou zásluhu na spoustě našich úspěchů v Davisově poháru," uvedla předsedkyně tenisového asociace (USTA) Judy Leveringová. "Bral možnost reprezentovat vždy velmi vážně. A přestože ho občas jeho vášeň a zaujetí pro hru dostaly do problémů, pro nás bude vždy velkou osobností," dodala.

Letos Američané prošli s odřenýma ušima prvním kolem, v němž porazili Zimbabwe 3:2, a ve čtvrtfinále porazili stejným poměrem Českou republiku. V semifinále, v němž se McEnroe musel obejít bez obou hvězd - Andre Agassiho a Peta Samprase -, pak utrpěli debakl se Španělskem 0:5. Nehrající kapitán se pár dní po zápase nechal slyšet, že uvažuje o složení funkce.

Už jako hráč si McEnroe často stěžoval na hrací systém, který podle něj brání vytíženým nejlepším hráčům v účasti v soutěži. "Je třeba to změnit," zopakoval v prohlášení. "Už léta volám po tom, aby se soutěž přizpůsobila programu nejlepších hráčů. Mým prvořadým cílem bylo zajistit americkému týmu vítězství, ale při nejlepší vůli se mi nepovedlo vždy dát dohromady ideální tým," postěžoval si McEnroe.

"Jsem pyšný, že jsem v Davisově poháru mohl působit téměř dvě desítky let, ale doufám, že soutěž projde změnami. Je to jen v jejím zájmu," uzavřel dnes už bývalý nehrající kapitán amerického výběru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze