Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisovou baráž začne Novák

18 2003
Bangkok - Utkání českých tenistů o udržení ve Světové skupině Davisova poháru v Thajsku už zná pořadí zápasů. Rozhodl o tom dnešní los v Bangkoku. Zápas začne Jiří Novák, proti němuž v první páteční dvouhře nastoupí bude v páteční dvouhře Danai Udomchoke. Ve druhému duelu dne pak bude v místní hale hrát Bohdan Ulihrach s Paradornem Srichaphanem.

Do sobotní čtyřhry kapitán Cyril Suk nahlásil dvojici Novák, David Rikl, na thajské straně by se s nimi měli střetnout Narathorn Srichaphan a Attapol Rithiwattanapong. V neděli na kurtu nejdříve změří síly jedničky Novák s Paradornem Srichaphanem a po nich by měli hrát Ulihrach s Udomchokem.

Kapitáni mají možnost hráče vyměnit.

Suk uvedl, že utkání není střetem jedenáctého hráče světa Srichaphana s českým družstvem, jak je to v Thajsku vnímáno. "Je to Davisův pohár, klání dvou celků," řekl na tiskové konferenci.

Novák se s Udomchokem, až 187. hráčem žebříčku ATP pro nasazování do turnajů, nikdy nestřetl. "Myslím, že to nebude jednoduché, protože v Davis Cupu se rozdíly často smazávají. I já jsem vyhrával zápasy s hráči výše na žebříčku," upozornil Novák, ale byl odhodlán získat první bod.

"Bude jedno, jestli zvítězím ve třech nebo v pěti setech," dodal Novák odhodlaně. V Davisově poháru Novák dvouhru neprohrál již šestkrát za sebou.

Ulihrach nakonec dostal od Suka přednost před osmnáctiletým Tomášem Berdychem, kterého trápí začínající viróza.

I jeho potěšilo, že první bude hrát Novák, protože věřil, že až půjde na dvorec, bude už mít český tým bod. "A je taky dobře, že si bude moci Jirka více odpočinout před čtyřhrou," uvedl Ulihrach.

Se Srichaphanem se Ulihrach střetl na turnajích ATP jednou. Loni na Long Islandu prohrál ve dvou setech. "Je na hraně desítky žebříčku, což hovoří za vše. Hraje výborně na tvrdých površích," uvedl Ulihrach a pochvaloval si povrch kurtu v Thajsku.

"Ulihrach je zkušený," vysvětlil Suk, proč se rozhodl poslat Ulihracha do utkání proti Paradornovi Srichaphanovi.

Novák by měl předtím snadno vyprovodit z kurtu Danai Udomchoka. "Ale on nemá co ztratit a bude mít za sebou publikum," upozornil Novák, na výhody svého soupeře. "Měl bych vyhrát ve třech setech, abych ušetřil síly na další zápasy," doplnila česká jednička.

Thajský kapitán Chanachai Srichaphan, otec Paradorna a Narathorna, vypadal potěšeně, že český tým vybral pro druhou dvouhru Ulihracha místa tvrdě servírujícího Berdycha. "Ulihrach je sice zkušený, ale pro nás to může být snazší, protože není tak svěží jako Berdych," mínil Chanachai Srichaphan.

Paradorn byl opatrný a Ulihracha po tréninku chválil. "Vypadal dobře, ale už jsem ho porazil a věřím, že to zopakuji," uvedl Paradorn.

Paradorn Srichaphan nemá v Thajsku chvilku oddychu. "Kdy ten chlapec trénuje?" ptal se autor článku v deníku Bangkok Post, ve kterém se vedle tenisu na sportovní stránky dostal například amatérský golf, šipky nebo turnaj v pólu na slonech. Pravdou je, že Paradorn nemá klid. V týdnu před daviscupovým utkáním plnil sponzorské povinnosti, absolvoval několik tiskových konferencí a měl audienci u thajského krále.

Stále přitom vypadal uvolněně. "Občas je to unavující, ale je to součástí mé práce," bere tenista shon s nadhledem.

Budhisticky zaměřený hráč využije každou volnou chvilku k odpočinku, poslechne si třeba jazz. "Žiji normálně, jako každý jiný, s rodinou a bratry (Narathorn a Thanakorn). Jím a spím dobře, což je důležité," ujistila hvězda thajského nebe.

Start v Davisově poháru je pro Srichaphana velkou poctou. "Jsem na to pyšný," přikývl usměvavý muž s krátkým sestřihem na hlavě. "Bude to těžké utkání," doplnil a těšil se na podporu fanoušků.

Češi, respektive českoslovenští tenisté, jsou jediní, kteří dosud nikdy od zavedení Světové skupiny Davisova poháru v roce 1981 z elitní šestnáctky nesestoupili. Do baráže klesli po únorové domácí prohře 2:3 s Ruskem v prvním kole v Ostravě.

Losování
Pátek (9.00 SELČ): Udomchoke - Novák, P. Srichaphan - Ulihrach.
Sobota (10:00): N. Srichaphan, Rithiwattanapong - Rikl, Novák.
Neděle (9:00): Srichaphan - Novák, Udomchoke - Ulihrach.
(začátky zápasů jsou v našem čase)

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze