Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisové vedení se rozpadá

12 2000
P r a h a - Dlouhodobé napětí v tenise se vyhrotilo včerejší rezignací tří členů výkonného výboru svazu. Stalo se před zasedáním České tenisové rady, která se chystala vyslovit výboru nedůvěru a iniciovat svolání mimořádné valné hromady. U rady, plnící funkci tenisového parlamentu, má složit účty z porušování stanov, nejasného hospoaření a obcházení kontrolních orgánů prezident svazu Ivo Kaderka. Loni svaz skončil v deficitu a letos na tom podle většiny členů vedení také není dobře.

Z výboru sami odstoupili Vladislav Šavrda, manažer I. ČLTK Praha, Jan Hlaváček z SPU Plzeň a Tomáš Petera, který navíc po půl roce práce rezignoval na funkci ředitele svazové marketingové firmy  Česká tenisová obchodní společnost (ČTOS).

"Nejen já jsem nespokojen se současným způsobem vedení a s praktikami svazu,"  vysvětlil Šavrda. Konkrétní důvody však odstoupivší nechtěli sdělit. Než by vyslechl verdikt o nedůvěře, zvažoval abdikaci i viceprezident svazu Miroslav Černošek, manažer TK Plus Prostějov, jehož křídlo podporovalo zvolení prezidenta Kaderky před dvěma lety.

"Pokud má někdo pocit, že tenis povede lépe, uvolním mu místo, aby byl klid," řekl Černošek. "Svaz řádně nepracuje, je v něm chaos, pravomoci se oklešťují a převádějí se v rozporu se stanovami na nepatřičné osoby. To se týká hlavně hospodaření. Především proto jsem podal výpověď," sdělil nyní, po dvou měsících mlčení, bývalý generální sekretář Karel Papoušek a dodal: "Finanční situace je zvláštní. Přicházejí sice milionové státní dotace na reprezentaci a talentovanou mládež, jenže s nimi neoprávněně manipuluje marketingová firma svazu ČTOS. Utrácí  je na jiné než určené účely, protože sama nesehnala zdaleka tolik peněz, kolik slibovala. A činnost té firmy je navíc drahá.  Nedopadne to dobře."

Prezident Kaderka s rezignací části výboru nesouhlasí. "Nerozumím tomu," reagoval.  Mám před sebou zprávu o hospodaření, podle níž je absolutně vše v pořádku. ČTOS nemá žádné dluhy. Slíbené splátky do tenisových oblastí i tréninkových středisek
byly poslány. Nevím, v čem je problém. Musím nyní počkat, jak se po rezignacích věci vyvinou."

Na otázku, zda v nastalé situaci zvažuje odstoupení, Kaderka řekl: "Ne. Nemám  sebemenší důvod."  Kontrolní a revizní komise žádala víc než desetkrát vedení svazu o vysvětlení jeho finančních a personálních kroků, ale reakce se přes urgence nedočkala.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze