Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdy a proč tenisoví profesionálové hledají záchranu na toaletě

Lucie Šafářová v duelu s Čeng Saj-saj z Číny. | foto: AP

29 2014
New York (Od našeho zpravodaje) - Byla to vážně bizarní situace. Tenistka Lucie Šafářová trčela dlouhé minuty před zavřenými dveřmi na chodbě Asheova stadionu. Opodál přešlapovala její čínská sokyně Čeng Saj-saj. Ty dvě zrovna prchly z rozžhaveného dvorce číslo 13, na němž se už skoro dvě hodiny rvaly o postup do 3. kola US Open. Za stavu 1:1 na sety obě odkráčely do šaten.

Jenže průchod byl uzavřen, neboť na centrkurt zrovna nastupovaly Šarapovová a Dulgheruovou a televizní štáb potřeboval klid na předzápasové rozhovory. „Zřízenec se nedal přemluvit. Tvrdil, že by ho vyhodili,“ popisovala Šafářová. „Říkala jsem si: Aspoň tady stojíme obě a neskrečujou mi zápas.“

Z krátké návštěvy toalety bylo překvapivé drama. Češka i Číňanka cestou zpět proklusaly skrz davy diváků, aby zbytečně nerozzlobily vartující rozhodčí. Jak to v podobných situacích bývá, provázeli je tělesní strážci ve žlutých tričkách. Při výpravách na WC navíc na tenisty dohlížejí lajnoví sudí. Taková pauza totiž má svá jasně daná pravidla.

Žádá se o ni vždy po skončení sady. Sportovec se během ní nesmí potkat se svým trenérem nebo telefonovat. Pečlivě se dokonce kontroluje, zda skutečně navštívil onu místnost. „Nemůžete se jen ošplouchnout vodou v šatně,“ vyprávěla Barbora Záhlavová-Strýcová. „Jednou jsem to udělala, čárová mě práskla a já dostala pokutu.“

Podobnou zkušenost má Šafářová z Fed Cupu. „Byl z toho velký problém!“ Hráči a hráčky často využívají „toilet breaku“, aby na chvíli zmizeli v zákulisí, uklidnili se, něco změnili, například vyvedli rivala/rivalku z rytmu. Jistě, není to tak vždy. Třeba Petra Kvitová tuto variantu volí, když si potřebuje převléct zpocené oblečení.  Ale i pro ni může mít strategický význam.

A Brit Andy Murray rovnou přiznal, že před pátou sadou předloňského newyorského finále proti Djokovičovi našel sebedůvěru právě na „oné místnosti“. „Vymklo se to kontrole. Skoro vždy odejde ten, kdo prohrál set,“ tepe do častých přerušení legendární John McEnroe.

„Tolik toho vypotíme, že se nám při zápase prostě nemůže chtít na záchod,“ tvrdí Záhlavová-Strýcová. Řády však útěky do soukromí povolují, a tak je mazaní tenisté využívají podle aktuální potřeby.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze