Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bylo to vítězství vůle, radoval se Štěpánek. A spěchal na hokej

Radek Štěpánek a jeho obrovské úsilí v souboji 1. kola Roland Garros. | foto: AP

25 2014
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Tenista Radek Štěpánek nepatří k hráčům, kteří by šetřili s emocemi. Radostný ryk, kterým oslavil pětisetovou výhru v 1. kole Roland Garros, byl však i na jeho poměry nezvyklý. "Taky jsem to u sebe dlouho neviděl," připustil Štěpánek.

Na postup z 1. kola čekal v Paříži pět let. A nezdálo se, že toto "prokletí" zlomí. Jenže proti Argentinci Argüellovi obdivuhodně zabral. Otočil stav 0:2 na sety a po 208 minutách oslavil vítězství. "Trvalo mi to, ale nejdůležitější je, že tady sedím jako vítěz," prohlásil 35letý tenista.

Bylo to vítězství vůle?
Stoprocentně. Po tom začátku, když jsem servíroval do prvního setu a dal jsem tři dvojchyby, to byla hrůza. Pak jsem tady prohrál čtvrtý tie-break po sobě ze setbolu. To nevěstilo nic dobrého. Druhý set jsem hrál úplně strašidelně, ale nevzdal jsem to, bojoval jsem do konce, přebojoval jsem to. Až v posledním setu jsem hrál tenis, který jsem měl předvádět od začátku. 

Jaké bylo hrát proti neznámému soupeři?
Překvapilo mě, jak strašidelně rychlý měl forhend. Topspin, který z něj dokázal vygenerovat, byl vážně dobrý. Skvěle se i hýbal, byl nebezpečný. Sice mi trvalo, než jsem ho zlomil, ale povedlo se.

Jak je pro vás cenná zpráva, že člověk udolá v pěti setech takového mladého buldoka?
Furt mi budete předhazovat můj věk, co? (smích) Já prostě dělám, co můžu, připravuju se, jak nejlíp umím, mám skvělého kondičního trenéra, to všichni dobře víte. Dokud tělo drží, tak vím, jak se mám připravit. A jsem za to rád. Je povzbudivé, když dokážu otočit zápas, při němž jsem se díval hrobníkovi na lopatu. O to je vítězství cennější.

Co je nejtěžší na tom otáčet z 0:2 na sety?
Nejdůležitější je hlava. Když je to 0:2 na sety, člověk má za sebou v normálních podmínkách prohraný zápas. Toto je však kouzlo grandslamových turnajů, kdy se to nesmí vzdát, ani když je to 0:2, pořád se musí hrát. Zápas je dlouhý, na soupeře může přijít krize. Vím sám z vlastní zkušenosti, když člověk vede 2:0 na sety a nedorazí to, jak nebezpečná to je situace. Dneska to byl zářný příklad.

Co čekáte od druhého kola, kde se utkáte s Rusem Južným?
Je to velice kvalitní hráč, jeho kariéru taky provází spousta pětisetových utkání, i tady v 1. kole vyhrál po pěti setech. Jednou jsme spolu odehráli hned v mém prvním Davis Cupu proti Rusku. Bude to znovu boj, těžké utkání, budu se snažit udělat vše pro to, aby to dopadlo stejně jako dneska.

Chystáte se teď sledovat zápas hokejistů o bronz?
Kdy to je? A jo, vlastně teď. Přepnu to v šatně při masáži. Včera jsem toho ze semifinále moc neviděl, sekal se nám internet, nebylo se kde dívat. Bylo by hezké, kdyby se jim podařilo získat medaili. Jdu fandit.Najdete na iDNES.czmobilní verze