Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rozesmáté české juniorky po titulu z Melbourne: Jsme dobré kamarádky

Markéta Vondroušová | foto:  Michal Růžička, MAFRA

30 2015
Den po vypadnutí Tomáše Berdycha z dvouhry mužů na grandslamovém Australian Open proudí do Česka dobré „deblové“ zprávy. Mezi ženami s americkou partnerkou triumfovala Lucie Šafářová a juniorskou čtyřhru ovládl ryze český pár - Markéta Vondroušová, Miriam Kolodziejová. Seznamte se krátce s tenisovými kamarádkami z 1. ČLTK Praha.

V útrobách Melbourne Parku bylo veselo. Vondroušová s Kolodziejovou se v rozhovoru pro Radiožurnál občas pouťouchle usmívaly, chichotaly. U holek v jejich věku běžná záležitost. Tyto mladé Češky se však radovaly právem.

Po 14 letech se ve výčtu vítězek juniorky na Australian Open objevila česká dvojice - v roce 2001 vyhrály Petra Cetkovská s Barborou Strýcovou. Obě se pak prosadily také mezi dospělými. Stejné přání mají také letošní šampionky.

„Jednou bych chtěla být v elitní desítce, takový svůj sen má asi každý. Chtěla bych objíždět grandslamy, zahrát si třeba i Fed Cup,“ mluví Kolodziejová o plánech do budoucna. „Poslední rok hraju juniorku, přechod mezi ženy bude těžký,“ uvědomuje si.

Kolodziejová, které bude v květnu 18 let, má za sebou několik úspěšných juniorských turnajů. Na tradičním mezinárodním turnaji v Plzni loni v červenci suverénně zvítězila a české naději trofej symbolicky předávala právě Strýcová.

Markéta Vondroušová je sice o dva roky mladší, ale mezi běžnými tenisovými fanoušky je její jméno známější. Hlavně díky loňskému Roland Garros. Na pařížském grandslamu totiž došla do semifinále dvouhry a zahrála si také finále debla. Mezi nejlepšími čtyřmi dívkami byla také ve slavném Wimbledonu.

„Proto mi na grandslamech radí,“ prohodí směrem k Vondroušové starší Kolodziejová, která v Melbourne prožila grandslamovou premiéru. „Byla jsem ze začátku nervózní. Ty první gamy byly takové horší, takové na střídačku - chyba, dobrý, dobrý, chyba, chyba.“

„Když jsme vyhrály čtvrtfinále, tak jsme věděly, že můžeme vyhrát i celý turnaj,“ doplnila parťáčku Vondroušová.

Problém tenisových nadějí? Strach z létání

Obě české naděje jsou také klubové spoluhráčky z 1. ČLTK. V Praze bydlí sebe na pokoji. Ta starší dává mladší partnerce rady do života. „Jsme hodně dobré kamarádky, tak jsme shodly, že bychom mohly dát spolu debla. Měly jsme takový jakože přípravný turnaj v Senci na Slovensku, jely jsme sem s dobrou formou a náladou,“ líčí Kolodziejová.

Když vyprávěly o škole, znovu se začaly mladé Češky smát. „Já jsem nedostala ani vysvědčení,“ podotkla Vondroušová, která žádala kvůli tenisu o individuální plán. „Teď v pololetí s tím byly nějaké problémy, takže zkusím přestoupit na soukromou školu.“

Kolodziejová studuje v Mostu, protože pochází z Litvínova. Vondroušová je původem ze Sokolova. Takže i tímhle jsou si docela blízké.

Největší výbuch smíchu u juniorských vítězek australského grandslamu propukl u dotazu na oslavy vítězství.

„Chceme se v klidu vrátit domů,“ vyhrkne Vondroušová. Proč? Že by snad triumf slavily tak bouřlivě? To ne, vždyť jsou ještě pod zákonem. „Doufám, že doletíme v pohodě. Aby to nespadlo...“

Na patnáctiletou Vondroušovou prý strach z létání přenesla kamarádka Kolodziejová. „Dřív jsem byla v poho, ale poslední dobou se strašně bojím,“ směje se.

Obě si však na cestování v oblacích budou muset zvyknout. Jinak by ani mezi tenisovou elitou nikdy být nemohly.Najdete na iDNES.czmobilní verze