Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisová slavnost neměla slabinu

28 2000
P r a h a - Semifinále Australian Open sotva začalo, ale Pete Sampras už suše vytáhl dvě esa za sebou a Andre Agassi střílí tak přesné míče, že od přistání v autu je dělí pár centimetrů. "Neřekl bych, že Agassi riskuje, ale hraje na maximum. Hlavně chytře drží Samprase přes horší bekhend," všímá si Petr Korda. "Dává tam většinu balonů a nepříjemně mu returnuje pod nohy i dobře prohazuje." Agassi bere Samprasovi servis na 3:2 ranou z forhendu, což je klíč k prvnímu setu.

"Sampras zatím hůř servíruje. Dělá mu problémy vítr. Jen aby díky jednomu brejku podání nebylo po zápase," obává se Korda. Agassi však pro změnu ztrácí game na 1:3 a s ním druhý set. "Tady udělal tři chyby a to se neodpouští.


Teď je na tom zase líp Sampras. Vyhrál dva těžké gamy, když si riskantně podržel podání. Už se dostává z útlumu. Dvakrát napálil druhý servis 185 kilometrů za hodinu, pane jo," uznává Korda. Tenis se mění v box. Jen se jeden soupeř odkryje, druhý okamžitě udeří. Každý míč je skvostem.

"Teď to teprve začíná," těší se Korda. Třetí set má obrovské tempo. Tři čisté hry po sobě. Sampras srovnává na 4:4 třemi esy v kuse a za stavu 5:6 odvrací dva Agassiho setboly. "Setmělo se, vítr zeslábl, a na Samprasovi je to znát. V krizi zase perfektně zaservíroval. Jednou na tělo, podruhé to byl přímý bod," chválí Korda, a než se naděje, je pryč unikátní tie-break: Sampras 7:0.


"Tady hodně rozhodla už první výměna. Agassi nebyl důsledný a nevyhnal Samprase do forhendu, jak asi chtěl. Pete mu to utnul a Andre se už nechytá," bilancuje Korda, ale Agassiho neodepisuje: "Pořád se mi líbí, jak returnuje. Jeho čas ještě přijde." Dvě osudové šance promarňuje Sampras, když za stavu 2:2 ve čtvrtém setu vede 40:15 při Agassiho servisu. "Pete není na returnu důsledný. Ten první byl krátký a druhý šel do sítě.
Tohle se mu může vymstít," varuje Korda.


Agassi je sice v tie-breaku dva míčky od porážky, ale Sampras se nepolepší. Při 5:6 kazí servis, z druhého jej Agassi prohodí a vynucuje si pátý set. "Není to otázka nervů, ty mají oba v pořádku," ví Korda. "Jde jen o momentální pohodu." Fantastickým výměnám je však konec. "Pete rychle odchází. Proč se tolik zvedá při bekhendu? Nějak už nemůže," míní Korda, když Sampras prohrává nečekaně dvakrát podání. To se ještě neví, že ho bolí stehenní sval. Sada utíká tryskem, Agassi vítězí 6:1. "Andreho strašně napumpoval předchozí tie-break," dodává Korda. "Byl to super zápas, předčasné finále. Nic lepšího v tenise neuvidíte." 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze