Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kratší sety, žádné výhody... Uchytí se tenisové experimenty?

Vše pro diváky. Tenis plánuje revoluční změny pravidel. | foto: AP

26 2014
Roger Federer jde za stavu 3:2 podávat na vítězství v setu. Skóre šestého gamu se dostane na shodu, Federer uhraje ještě jeden míč - a první set je jeho. Že se to tenisové realitě moc nepodobá? Už brzy bude, byť zatím jen jako jednorázový experiment. Federer se 12. ledna příštího roku utká s Lleytonem Hewittem v exhibici v australském Sydney, která se bude hrát podle upravených pravidel. Ta by se poté měla v zemi začít používat na klubové úrovni.

„Čas je dnes vzácný. Nový, rychlý formát je perfektní pro všechny hráče, kteří chtějí vměstnat tenis do svého nabitého života,“ myslí si Craig Tiley, šéf australského tenisu.

O jaké změny půjde?

1) Sety se budou hrát jen do čtyř gamů místo dosavadních šesti.

2) Za stavu 3:3 přijde na řadu tie-break.

3) Při shodě se bude hrát o rozhodující bod, odpadnou výhody.

4) Když míč škrtne při podání o­ pásku, bude se výměna normálně dohrávat.

„Je to fantastická úprava. Doufám, že se uchytí,“ řekla bývalá světová jednička Hewitt.

Změnili byste tenisová pravidla?

celkem hlasů: 4122

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. listopadu 2014. Anketa je uzavřena.

Ne, současná pravidla fungují dobře. 3458
Ano, jsem pro zkrácení setů, zrušení výhod i opakování podání při škrtnutí míčku o pásku. 555
Ano, sety by se měly zkrátit, jinak by však pravidla měla zůstat stejná. 109

Ale má taková revoluce skutečně šanci se v konzervativním tenise prosadit? Není to poprvé, co se podobná změna zvažuje. Její zastánci tvrdí: Zápasy by se zrychlily. Zatraktivnily. Přibylo by dramatických momentů a zkrátilo by se čekání na vyvrcholení setů. Odpůrci však říkají: Kratší utkání by nepřinesla tak velké a památné bitvy.

Když se však na toto téma pořádal výzkum mezi samotnými hráči, většina z nich změnu odmítla. Tradiční argument? Neměňme něco, co funguje.

Přesto myšlenka na změnu pořád žije. Přiživila ji International Premier Tennis League, nová asijská liga, která rovněž zkouší kratší sety. V Austrálii ji podpoří exhibiční klání Federera s Hewittem.

A při víkendovém finále Davis Cupu se za evoluci pravidel postavil i Francesco Ricci Bitti, prezident ITF. „Tenis by měl experimentovat víc. Délka zápasů je problém. Myslím si, že by se měly zkusit na turnajích ATP zápasy na tři vítězné sety, které by se hrály do čtyř vítězných gamů. Vrchol pozornosti diváků bývá na konci setů. A čím víc jich je, tím lépe,“ řekl.

Budou jeho slova vyslyšena?Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze