Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Kotyza o českém semifinále: Vyhraje ta, která potáhne bílými

OBČAS JSOU TO NERVY. Trenér David Kotyza sleduje zápas Petry Kvitové. | foto: Česká sportovní / Pavel Lebeda

3 2014
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Čísla by měla Davida Kotyzu před semifinále Wimbledonu uklidňovat. Vždyť jeho současná svěřenka Petra Kvitová má s koučovou někdejší klientkou Lucií Šafářovou luxusní bilanci 5–0. Na žebříčku WTA visí o 17 míst výš (6. – 23.). Podle sázkové kanceláře Tipsport je nyní Kvitová největší kandidátkou na titul (2,55:1) před Halepovou (3:1) a Bouchardovou (3,5:1). Šafářové se věří nejméně (10:1).

Kotyza se však statistikami uchlácholit nedá. "Pro mě osobně je to úplně otevřená záležitost," tvrdí. "Holky se dokonale znají. Pro Lucku je nová situace, že je poprvé v semifinále grandslamu. Péťa musí zvládnout roli favoritky."

Co rozhodne?
Psychická odolnost v důležitých okamžicích. Těžko jedna druhou překvapí. Nesmí jim do hlavy naskočit, že finále je blízko.

Která je mentálně silnější?
Jakou čekáte odpověď? S Luckou už pár let nepracuju. Trénuju Petru, je moje hráčka, věřím jí.

Dobrá, ale souhlasíte, že Lucie je odolnější než dřív?
Fakt je, že hrála v poslední době dobře všude možně, jen  na grandslamech se jí nedařilo. Ale v Austrálii málem vyřadila Li Na a kvalitní výkon předvedla i na Roland Garros. V tom udělala největší pokrok. Určitě je vyrovnanější a není tolik zraněná jako dřív. Jde jí k duhu spolupráce s Robem (koučem Steckleym).

Vadí Petře levačky?
Moc s nimi neprohrává. Když vezmu Lucku, Lepchenkovou, Makarovovou a Kerberovou... Ta bilance je výrazně plusová.

JSEM V SEMIFINÁLE! Česká tenistka Petra Kvitová slaví výhru nad krajankou...

Petra Kvitová

JÁ TO DOKÁZALA! Tvář Lucie Šafářové ovládl široký úsměv - právě postoupila do...

Lucie Šafářové

Daří se jí také v českých derby. Chce si mezi krajankami obhájit pozici jedničky?
Ano. To sedí. Někoho tyhle zápasy svazují, Peťu doteď vždy nabudily. Podává v nich skoro maximální výkon, na který právě má. Prohrála jen s Luckou Hradeckou v Madridu a s Bárou Strýcovou v Indian Wells.  

Jak ji omezuje bolavé stehno?
Trošku ho šetříme, ale tohle je Wimbledon! Po něm má pauzu, takže určitě nebude váhat, jestli vystartovat za míčem. Poběží za vším.

Bude klíčem servis a to, kdo jako první začne tlačit?
Šachovou terminologií řečeno: Vyhraje ta, která potáhne bílými. Tak to je s Luckou skoro pokaždé. Obě vědí, že když to jedna začne jen přehazovat, ta druhá ji potrestá. I Petra může od Lucky čekat agresivitu, snahu přetlačit ji a vyvést z pohodlí.

Petra na centrkurtu hrála hodněkrát, Lucie nikdy. Může hrát roli "výhoda domácího prostředí"?
Lucka je na vlně. Jak se holky dostanou do tranzu, ani nevědí, na kterém kurtu hrají. Vzpomeňte si na Fed Cup proti Srbsku. To byla Lucka v takové euforii, že pomalu nevěděla, jaký je stav. Až když se jí řeklo, že vyhrála, tak šla soupeřce podat ruku. Tady se tomuto módu blíží.

Petra tu válčí se stresem. Co vy?
Čím dál míň spím. Prožívám to s ní, je to vrchol sezony. I já tu kdysi zažil největší trenérskou radost. Bylo by fajn si to zopakovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze