Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výhoda Strečouva. Sada Zafarouva. Kdopak to vlastně hraje?

Lusy Zafarouva? Kdepak v semifinále Wimbledonu je Lucie Šafářová! | foto: AP

2 2014
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Na podání je slečna: Bárbra Zalavouva-Strečouva. Kdo? No ano, musí to být Barbora Záhlavová-Strýcová. To bylo při pohledu na kurt číslo 9 jasné. Chlapík trůnící na vysoké židli u sítě se však v přípravě na zápas 1. kola Wimbledonu zjevně nepředřel.

Jména českých tenistek, které letos v Londýně tak září, znějí v areálech po celém světě v roztodivných verzích. "Když v šatně hlásí, že máme jít na kurt, často se hrozně smějeme. Jééé, zase ta zkomolenina!" popisuje Záhlavová-Strýcová.

Různé šifry se za pobavených reakcí osazenstva rozléhají též po místnostech pro novináře při oznamování rozvrhu tiskovek. Pro mnoho pořadatelů či televizních komentátorů na turnajích je jejich luštění krutým trestem.

Lusy Zafarouva, Andrea Lavakouva, Lusy Radeka, Klara Kúkalouva... Šafářová, Hlaváčková, Hradecká či Koukalová už zahraniční vydání svých příjmení znají. Občas se s nimi smíří a vnímají je jako legraci. Jindy se jich dotknou.

"Před zápasem se mě rozhodčí u sítě ptají, které mají hlásit jméno. Odpovídám, že je mi to jedno: Vyberte si, hlavně to povězte správně," líčí Záhlavová-Strýcová. "Rozhodčí by se to měli naučit. Nevím, co je na tom těžkého říct: Strýcová."

To Šafářová dávno rezignovala. Už jako žákyně na prvním turnaji v cizině narazila. A rovnou se dobrovolně zřekla všech svých háčků a čárek. "Představila jsem se a oni se na mě takhle podívali," vypráví a předvádí vyděšenou grimasu.

"Pochopila jsem, že takhle to prostě fungovat nebude. Někteří rozhodčí se snaží, ale já už to vzdala. Když se mě někdo ptá, říkám rovnou Safarova. Zjednodušuju a neřeším to. I když uznávám, že my Češky to odnášíme docela dost."

Šafářová a spol. dávají hlasatelům všeho druhu zabrat. Ale rozhodně v tom nejsou samy. Srbka Bojana Jovanovská byla na Roland Garros překřtěna na Božanu Žovanovskou. "Tak to je hrozný," vydechla i Záhlavová-Strýcová.

Současná mužská domácí špička ve světě tolik potíží nepůsobí. Jistě, fanouškům chvíli trvá, než identifikují, kdo je Jiri Vezély. Na Tomase Berdyče už si ale zvykli. A ani u Radka Štěpánka či Lukáše Rosola se drastické odchylky neobjevují.

Na tenisových okruzích se přirozeně vyskytují též nečeské humorné hříčky. Jen těžko se přenášejí na papír. Z Nizozemce Haaseho třeba na Roland Garros zbylo torzo znějící jako anglický výraz pro zadní část těla. "Když jsem slyšel Game Ass, neudržel jsem se," tvrdil Štěpánek.

Zdá se, že jeho krajanky ve Wimbledonu zvolily tu nejvhodnější osvětu. Budou-li i na dalších akcích postupovat tak daleko, svět se časem jistě naučí správně vyslovovat jejich příjmení. Vždyť "Miss Šafařova" už včera na kurtu číslo 1 zněla vcelku nadějně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze