Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Číňanka odjela z kurtu na vozíku. Zvedal se mi žaludek, řekl McEnroe

NEPŘÍJEMNÝ ZÁVĚR. Pcheng Šuaj opustila semifinálovou scénu US Open na invalidním vozíku. | foto: Reuters

6 2014
Tak moc toužila být ve finále US Open, chtěla bojovat o postup. Ale kurt Arthura Ashe opustila čínská tenistka Pcheng Šuaj na invalidní vozíku. A plakala. Semifinálový duel s Dánkou Caroline Wozniackou vzdala kvůli křečím a vyčerpání z horka. I když napoprvé ignorovala rady lékařů.

„Zvedá se mi z toho žaludek,“ prohlásil ve vysílání televize CBS legendární John McEnroe.

Opravdu to nebyl pro nikoho příjemný konec semifinále závěrečného grandslamu sezony. Osmadvacetiletá Pcheng Šuaj poprvé potřebovala ošetření za stavu 3:4 pro Wozniackou a 30:40 při podání dánské hráčky. Kvůli křečím zůstala stát u zadní bariéry kurtu a s pomocí odešla do šatny.

Pravidla to dovolují, protože lékař diagnostikoval „vyčerpání z horka“ a na ošetření měla Číňanka „potřebné množství času“. Pokud by se však jednalo pouze o křeče nebo jiné zranění, musela by Pcheng Šuaj počkat až na výměny stran či konec setu. To platí od roku 2010 kvůli tomu, že někteří tenisté ošetřování zneužívali jako taktický boj.

Fotogalerie

Číňanka se každopádně po deseti minutách vrátila, i když od doktora slyšela, že nevypadá dobře a nebude schopna pokračovat.

„Věděla jsem, že nevydržím moc dlouho, ale musela jsem to zkusit a jít znovu bojovat,“ řekla Pcheng Šuaj na tiskové konferenci, kam přišla až po čtyřech hodinách odpočinku. Po návratu sice vyhrála dva míče, ale po šesti výměnách znovu zkolabovala. Klekla si, pak odpočívala na boku.

Zmatená a vysílená si ani nepamatovala, zda rozhodčí řekla, že vzdává, nebo to jen odkývala. „Nepamatuji se na to, protože jsem měla křeče a ztěžka se mi dýchalo,“ popsala.

Z kurtu odjela na vozíčku a všechny kolem vyděsila. „Byla jsem z toho velmi smutná,“ řekla Serena Williamsová, když viděla záběry v televizi před rozehrávkou. Soupeřka Wozniacká ji přišla utěšit a její výraz také nebyl zrovna radostný. „Doufám, že bude O.K.,“ řekla dánská tenistka.

McEnroe mezitím během přenosu pokračoval v kritice: „Je bláznivé, že někdo dovolil, aby se to stalo. Je to černá kaňka našeho sportu.“ Podle bývalého tenisty měl být zápas ukončen už po prvním kolapsu Pcheng Šuaj.

„Hledáme rovnováhu mezi tím, jak pomoci tenistům chránit sami sebe a nechat je bojovat tak dlouho, dokud můžou,“ bránil se ředitel turnaje David Brewer. „Když lékaři usoudí, že hráč návratem na kurt ohrozil své zdraví, neměli by mu to dovolit.“

V tomto případě to zřejmě tak nebylo - zranění prý nebylo „fyzicky škodlivé“, i když asi všichni tušili, jak to dopadne. V New Yorku v pátek teplota přesahovala 30 °C, vlhkost vzduchu navíc byla 86 %.

Ale dramatický příběh bude mít šťastný konec. Pcheng Šuaj, 39. hráčka žebříčku WTA, by po tom všem měla být v pořádku. Raději si ale dopřeje pauzu na odpočinek a nebude příští týden startovat na turnaji v Hongkongu.Najdete na iDNES.czmobilní verze