Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Coco versus Češky. Neumí pozdravit, hraje si na hvězdu, říká Šafářová

U SÍTĚ. Lucie Šafářová (vlevo) gratuluje Coco Vandewegheové k postupu do čtvrtfinále US Open. | foto: AP

5 2017
New York (Od našeho zpravodaje) - Okázale sebevědomá americká tenistka Coco Vandewegheová se znovu pustila do boje s Češkami. Na jaře v Tampě přispěla k jejich vyřazení ve Fed Cupu. V pondělí na US Open porazila Lucii Šafářovou a ve středečním čtvrtfinále narazí na Karolínu Plíškovou. "Měla by si na mě dát pozor," varovala statná blondýna světovou jedničku.

Na fedcupový los přikráčela houpavou chůzí s rukama v kapsách a s totálně přehlíživým výrazem ve tváři. Ráda hecuje diváky, aby ji podporovali hlasitěji. Někdy se na kurtu dosti vzteká, takže stoupá její spotřeba raket. Bývá trochu drzá a zpravidla velice zábavná v rozhovorech.

Rodilá Newyorčanka Vandewegheová přiznává, že někdy vystupuje sebejistě, třebaže se tak úplně necítí. „Má osobitý smysl pro humor. A dál bych ji asi nekomentovala,“ odvětila Šafářová na US Open na otázku místní reportérky.

Naznačila, co si myslí. Zároveň se zjevně nechtěla pouštět do hlubšího rozboru povahy vnučky Colleen Kay Hutchinsové, Miss America 1952, a neteře znamenitého basketbalisty Kikiho VanDeWegheho.

MŮJ BOD. Coco Vandewegheová slaví zisk fiftýnu v osmifinále s Lucií Šafářovou.

Proč po porážce (4:6, 6:7) působit zbytečné mezinárodní rozbroje, že? Teprve v české části tiskovky pak Šafářová aspoň trochu naznačila, jak se Vandewegheová chová v zákulisí.

„Snaží se budovat si image tvrďačky. Ráno jsme se třeba potkaly a ona mi neodpověděla na pozdrav. Připadá mi to jako trošku zbytečná hra na hvězdu.“

Šafářová přitom náleží mezi nejmilejší a nejoblíbenější hráčky na okruhu. Kamarádí se s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, svou dvorní deblovou parťačkou.

O to zvláštněji působí nezdvořilost či (předstíraná) nadřazenost Vandwegheové. Příhoda svědčí o jejím myšlenkovém nastavení. Profiluje se jako zámořský profík ze staré školy. Občas je hubatá. Některé sokyně tak může zastrašit.

„Na mě to teda neplatí,“ tvrdí Šafářová. „Na kurtu se mě její gesta nijak nedotýkají.“

Poté, co americká ranařka na Flushing Meadows vyřadila jednu Češku, uviděla před sebou v pavouku další. Na Karolínu Plíškovou se jí krátce po proměněném mečbolu na kurtu ptala moderátorka Pam Shriverová.

„Spolehlivě si drží servis. Nepouští rivalky do rytmu,“ pronesla Vandewegheová. „Jenže zároveň si musí dát pozor na mě, protože já dělám to samé.“

A ještě připojila výzvu publiku: „Doufám, že mi proti ní zase pomůžete.“

Dav odpověděl slušným rámusem. Předehra k velké bitvě na Ashe Stadium už začala.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze