Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Londýn, Peking, Dubaj? Turnaj mistrů čekají jednání o budoucnosti

V jakém městě bude Tomáš Berdych nastupovat k zápasům Turnaje mistrů, pokud se něj probojuje, po roce 2015? | foto: AP

14 2014
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Elegantně nasvícená aréna, efektní příchody hráčů na kurt z oblak dýmu, neustále vyprodané tribuny pro 17 500 diváků... To jsou přednosti, díky kterým se tenisový Turnaj mistrů v Londýně zabydlel. Současná smlouva o jeho pořádání v hlavním městě Anglie však za rok vyprší. Co bude dál? Zájem mají bohaté blízkovýchodní státy nebo třeba Čína.

„Nezažil jsem Turnaj mistrů jinde, ale tady je to neuvěřitelná událost se skvělými diváky. Proto hrajeme tenis, pro chvíle před takovým publikem,“ vyjmenoval Tomáš Berdych výhody Londýna. „Druhý náhled je otázka, proč nedat šanci jiným a nepřestěhovat Turnaj mistrů někam jinam. Je těžké mezi těmito dvěma možnostmi vybrat. A určitě to není moje práce.“

Kdepak, to rozhodnutí musí udělat někdo jiný. Chris Kermode je ředitelem ATP od začátku roku a zřejmě v březnu 2015 definitivně určí, kam Turnaj mistrů od roku 2016 zamíří. „Musíme vzít v potaz tolik věcí,“ citoval ho web deníku The Telegraph.

Proč měnit něco, čemu se daří? Důvody lze najít jednoduše. Zaprvé: Je to tradice. Od roku 1970 navštívil závěrečný podnik sezony 16 různých míst, v Londýně se nyní koná už pošesté. Zadruhé: Tenisu může prospět, když si udělá reklamu zase někde jinde.

„Proti Londýnu nic nemám, ukázal se jako jedno z nejlepších měst pro tenis,“ řekla světová jednička Novak Djokovič. „Ale slyšel jsem, že jsou i města, která by nejen zaplatila velké peníze, ale mají také skutečný zájem tuto akci pořádat. Hodně měst v Evropě, Jižní Americe nebo Asii by mělo určitě s Turnajem mistrů také velký úspěch.“

Které lokality připadají v úvahu? Nabízí se Čína, kde v posledních letech zaznamenal tenis velký vzestup. Šanghaj už „Masters“ hostila v letech 2005 až 2008. Nyní by ATP mohla dát přednost Pekingu, hlavnímu městu Číny.

Zatím nejdelší dobu se Turnaj mistrů konal v New Yorku. Slavná hala Madison Square Garden ho hostila mezi roky 1977 až 1989. I tam by se Turnaj mistrů mohl vrátit. Nebo ho přivábí bohatý Střední východ? Dauhá? Dubaj?

„Pokud by třeba Asie přišla s lepšími možnostmi, tak proč ne. Ale do Londýna to mám hodinu a půl, takže pro mě je skvělý,“ řekl Berdych. Až budoucnost napoví, kam se bude od roku 2016 tenisová smetánka slétat.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze