Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světoví tenisté o Liberci vědí, tvrdí manažer Svijany Open

Posun v žebříčku. Dvaadvacetiletý český tenista Václav Šafránek se na libereckém challengeru Svijany Open probojoval až do semifinále a ve světovém žebříčku ATP se posunul z 344. příčky na pozici 300. | foto: Michal Klíma, MAFRA

9 2016
Pevné místo ve světovém kalendáři a stabilní pozici mezi významnými mezinárodními sportovními akcemi v Libereckém kraji už si vydobyl tenisový challenger ATP Svijany Open, jehož čtvrtý ročník vyvrcholil v neděli na antukových kurtech extraligového LTK Liberec v areálu U Jezírka.

„Přestože to byl takový komplikovaný rok vzhledem k olympiádě a jednání s hráči byla složitější, tak si myslím, že letošní ročník byl zatím nejkvalitnější. Díky tomu, že divoké

karty přijali třeba Rakušan Melzer nebo Belgičan Darcis, někdejší tenisté první světové padesátky, tak to startovní pole bylo velice silné,“ míní Jan Stočes, šéftrenér LTK Liberec a manažer Svijany Open.

Celková dotace libereckého challengeru, v němž letos triumfoval v belgickém finále De Greef (aktuálně 142. hráč pořadí ATP) nad Darcisem (124., ATP), byla opět 42500 eur. Vítěz získal 6150 eur a 90 ATP bodů, poražený 3600 eur a 55 bodů, nejlepší pár ve čtyřhře 2500 eur a společně 90 bodů.

Peníze a body jsou na všech challengerech s touto dotací ve světě stejné. Nejvyšší dotace challengerů činí v současnosti kolem 125 tisíc eur avČesku se takový turnaj koná jen v Prostějově. Challengery ATP v Ostravě, v Praze na Spartě i na Štvanici jsou stejně dotované jako Svijany Open v Liberci.

„Náš turnaj máme postavený na co nejvíce profesionálním přístupu k hráčům a celá organizace a servis se každoročně vylepšují. A ti hráči, kteří byli v Liberci spokojení, to třeba řeknou dalším a odezva je opravdu znát. Světoví tenisté o Liberci vědí a díky tomu jsou jednání o jejich startu na Svijany Open snadnější a divákům, kteří během minulého týdne několikrát vyprodali areál U Jezírka, tak můžeme nabízet kvalitní jména,“ řekl Stočes.

Turnaj Svijany Open byl v předchozích dvou letech zařazen federací ATP mezi tři nejlépe zorganizované challengery roku, takže je ve světovém kalendáři dál vítaný. „Samozřejmě je to ale postavené na hlavním sponzorovi a majitel svijanského pivovaru nám už potvrdil, že za rok se v Liberci zase bude hrát světový tenis,“ konstatoval Jan Stočes.

Challengery v Česku včetně toho libereckého jsou také výbornou možností pro domácí mladé tenisty, aby se utkávali se zahraničními hráči, kteří jsou v žebříčku ATP třeba o 200 míst výš, v případě úspěchů získávali cenné body a ve světovém pořadí letěli vzhůru. To byl letos na Svijany Open třeba případ brněnského Václava Šafránka, jenž se jako držitel divoké karty nečekaně probil až do semifinále a díky tomu poprvé pronikl do třetí světové stovky.

„Podpora mladých tenistů je hlavním důvodem spolupráce našeho klubu s českým svazem,“ potvrdil Stočes. „Z výkonů Šafránka jsem měl velkou radost, Kolář má obrovský potenciál a s nasazeným Coppejansem prohrál až ve třech setech. A velká škoda, že Pavlásek musel kvůli zranění vzdát. Třeba první ročník tady vyhrál Jirka Veselý, díky tomu se dostal do stovky ATP a teď startuje na těch největších turnajích. To je, myslím, velký příklad pro mladé české hráče.“Najdete na iDNES.czmobilní verze