Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na cestě z „pravěku“? Tenis chystá revoluci ve statistikách

RÁJ PRO STATISTIKY. Nejdelší tenisový zápas všech dob z Wimbledonu 2010 mezi Mahutem a Isnerem by jistě nabídl mnohem víc číselných zajímavostí než ty, co ukazuje výsledková tabule. Ilustrační fotografie. | foto: AP

23 2017
Singapur (Od našeho spolupracovníka) - Patří k nejpopulárnějším sportům současnosti. Má fanoušky po celém světě. Ale přesto zatím tenisu jedna věc schází: detailně udělané statistiky. To se nyní změní. Ženská organizace WTA nabídne ve spolupráci se společností SAP od nové sezony mimořádně podrobné údaje, aby učinila sport ještě atraktivnějším.

Na Turnaji mistryň v Singapuru představily obě organizace novinku: systém analytických dat, která budou mít k dispozici nejprve novináři, po vyladění a zapracování zpětné vazby se svět čísel odemkne i fanouškům. Tenis tak míří do nové éry po letech, kdy - na rozdíl od slavných soutěží typu NHL či NBA - všeobjímající databanku postrádal.

„Statisticky je ten sport v pravěku,“ posteskl si předloni Jiří Fencl, kouč Lucie Hradecké. „Když si vezmete hokej nebo basket, je to nebetyčný rozdíl. Vždyť v tenisu nenajdete ani takovou základní statistiku, kolik vítězných míčů nebo nevynucených chyb zahrál tenista za sezonu.“

Takový problém už brzy zmizí, ovšem zdaleka nejen ten. V přehledu turnaje si bude možné vyhledat, kdo je nejstarší či nejmladší hráčkou na turnaji, kdo je nejstarší vítězkou v historii či kolik zástupkyň má na akci která země (přičemž to číslo se bude pravidelně aktualizovat).

V databázi hráček si zase bude možné najít třeba to, kolik zahrály v sezoně es, jaký mají průměr vítězných míčů na zápas, jak zvládají různé činnosti v zápasech s hráčkami elitní desítky či na jakém povrchu se jim daří víc. 

Všechna tato data půjde porovnávat i v reálném čase s právě probíhajícím utkáním, přičemž systém sám vyhodnotí, pokud narazí na statistickou zajímavost - a upozorní na ni. Trefuje třeba Radwaňská výrazně větší množství nevynucených chyb než obvykle? Ve statistikách se to zvýrazní; cílem je dodávat čísla zasazená do kontextu.

„Význam statistik v tenise pořád roste v celé komunitě - a mezi tenisovými novináři obzvlášť. Právě oni přitom hrají klíčovou roli v popisování celé sezony,“ řekla Micky Lawlerová, prezidentka WTA.

Míra detailů bude přitom takřka nekonečná. Od základních statistik typu využívání gembolů, setbolů či mečbolů bude možné vyhledat třeba to, jak se daří hráčce dotáhnout gamy, v nichž vede 15-0. Lidé ze společnosti SAP, která se o statistiky stará, dokonce zvažují, jestli mají sledovat i úspěšnost hráčů v různé denní době či při různých meteorologických podmínkách.

„Můžeme udělat cokoliv,“ říká Jenni Lewisová, vedoucí tenisových technologií ve firmě SAP. Až zpětná vazba od novinářů, kteří mohou nové statistiky v Singapuru testovat, spoluurčí výslednou podobu produktu.

Už nyní má však za sebou hodně testování, s nímž pomáhala i osmnáctinásobná grandslamová šampionka Chris Evertová, která si jako komentátorka výživnou databázi pochvaluje. „Mám díky tomu větší přehled a mohu komentovat zasvěceněji,“ řekla.

A její krajanka, bývalá světová jednička Lindsay Davenportová, přidává: „Každý je rád, když může dokázat, že má pravdu. Můžete říkat, že někdo podává až příliš do soupeřova forhendu, ale stejně budete radši, když to budete mít podložené čísly. Ta třeba ukážou, že 80 procent podání šlo do forhendu a 70 procent z těch míčů pak servírující prohrál.“

Nové statistiky mají být užitečnou pomůckou pro hráče, trenéry i novináře. Zároveň si ale tenisoví šéfové uvědomují, že potřebují umět oslovovat i mladší publikum. Vždyť průměrný věk televizních diváků z přenosů WTA byl loni 55 let (a v roce 2006 byl ještě vyšší - 63). I v tom by propracovaná databáze čísel měla pomoci.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze