Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odborář Federer? Tenisté žádají víc peněz, možná založí unii

Roger Federer po prvním kole Australian Open. | foto: Reuters

18 2018
Byla to šokující chvilka. Srbský šampion Novak Djokovič na závěr schůzky Asociace profesionálních tenistů povstal a požádal všechny přítomné úředníky a manažery, aby opustili místnost. Zůstalo v ní asi sto hráčů.

Djokovič představil australského právníka, který vysvětloval proces založení odborů. Situaci popsal britský deník Daily Mail a citoval jednoho z tenistů: „Žasli jsme. Někdo asi o Novakově aktivitě věděl předem, ale většina znás jenom zírala.“

Unie by měla účinně hájit zájmy svých členů, zejména při vyjednávání s pořadateli grandslamových turnajů, kteří se leckdy zdráhají dělit o zisk se sportovci.

„Jen dvakrát nebo třikrát za rok se nás tolik sejde v jednom sálu. Chtěl jsem pouze probrat věci, které se nás týkají,“ pravil později Djokovič, prezident Hráčské rady ATP.

Na tiskovce po 1. kole Australian Open tlumil vášně, jež vyšlehly po zveřejnění zprávy v Daily Mail. Kdekdo už si asi představoval šlechtice Rogera Federera jako odboráře válčícího s organizátory Wimbledonu. Djokovič údajně zmínil jako krajní variantu i bojkot největších akcí.

„Žádný bojkot, žádný právník,“ odmítal Srb. „Někteří z vás ve svých textech přeháněli. Nejsme hamižníci. Jen jsme mluvili o tématech, jež jsou pro nás důležitá.“

Jádrem problému jsou, aniž by to snad někoho překvapilo, peníze.

Po šesti měsících se na kurty vrací srbská hvězda Novak Djokovič, nově i pod...

Novak Djokovič

Tenisté delší dobu vyvíjejí tlak na šéfy grandslamů, aby ze svých příjmů, které neustále rostou, ukrojili větší díl samotným účinkujícím v kolosálních show v Melbourne, Paříži, Londýně a New Yorku.

Od roku 2012 se jim podařilo zajistit téměř zdvojnásobení odměn pro hráče a hráčky na čtyřech největších podnicích. Podle informací časopisu Forbes ovšem stále dávají pánům a dámám s raketami jenom přibližně patnáct procent z částek, jež každý rok vyberou od diváků, sponzorů či televizních společností.

Wimbledon třeba v roce 2015 utržil 240 milionů amerických dolarů, z nichž na „prize money“ věnoval 38milionů.

Australian Open

Los, výsledky, zpravodajství

Z horentních sum jde našinci přirozeně hlava kolem. Vítězové dvouher na letošním Australian Open obdrží v přepočtu 66 milionů korun hrubého. Djokovič a spol. se dušují, že nechtějí šponovat už tak štědré obnosy pro hvězdy. Že jim jde oblaho méně známých kolegů.

„Když jste teď v TOP 100, vyděláte na dobré živobytí,“ řekl Jihoafričan Kevin Anderson, člen Hráčské rady, britskému Telegraphu. „Rádi bychom tu hranici posunuli k číslu 150, pak ke dvoustovce a dál. Rozumím tomu, že kluci, kteří se teprve derou nahoru, žádají víc.“

Anderson tvrdí, že na ATP Tour se profit dělí půl na půl. Podobná dohoda platí mezi hokejisty a majitely klubů v NHL. Grandslamoví pořadatelé si tenisty hýčkají tím, že je z hotelů přivážejí přepychovými auty. V areálech servírují jídlo zdarma. Vyplétají rakety. Jsou to však stále drobné ve srovnání s balíky, které jim v průběhu každé sezony přistanou na kontech.

Vyšší odměny pro hráče pod samotnou špičkou by pomohly talentům z chudších poměrů, aby si zaplatili trenéry a nákladná soustředění. Aby mohli prorazit mezi elitu. Lepší podmínky by je měly odradit od sázení na vlastní výsledky a prodávání zápasů. Založení odborů se patrně blíží.

„Stále diskutujeme,“ řekl Anderson. „Jen jsme zatím k ničemu nedospěli.“

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze