Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenis shání diváka. Značka: zoufale

23 2000
P r a h a - Je to tenisový paradox. Na světových turnajích přibývá hráčská konkurence, ale zájem diváků klesá. Prázdné tribuny v Římě, fiasko překupníků vstupenek v Hamburku, snížená sledovanost televizních přenosů z Monte Carla. Tak vypadal turnajový obrázek posledních týdnů. "Lidem scházejí osobnosti, se kterými by se ztotožnili. Závěrečná kola turnajů hrají neznámá jména, na která není nikdo zvědavý.
Mužský okruh ATP Tour si hodně sliboval od nového systému světového žebříčku, do kterého nařídil povinně odehrát kromě čtyř grandslamů také devět podniků takzvané Série mistrů. Pohřbil tím šance malých turnajů na sehnání atraktivních tenistů a těm velkým stejně nepomohl, protože hráčská špička si je nadále dovolí ignorovat.

Souhvězdí Andre Agassi a Pete Sampras totiž bez ohledu na nějaké bodové sankce vynechalo start v Monte Carlu a Agassi to zopakoval i pro Hamburk, odkud se odhlásil jen několik hodin před losováním.

"Odpovědností špičkového hráče je na takový turnaj přijet. Bohužel s tím ale nemůžeme nic dělat," konstatoval ředitel turnaje Günter Sanders, jemuž až druhý den po kritice prý Agassi sdělil, že nechtěl narušovat svou přípravu na nadcházející French Open. "Série mistrů se prostě nepovedla," dodal Becker. "Velké turnaje se hrají příliš rychle za sebou. Každý týden má nového vítěze a nikdo se v tom nemůže vyznat. Divil bych se, kdyby tenhle formát přežil deset let."

Diváckou krizi potvrzuje postoj bývalé světové jedničky Ivana Lendla, který ztěží zaznamenává finále i těch největších turnajů. "Sleduji tenis tak, že vím, kdo vyhrál minulý týden a kdy se hrají grandslamy, ale to je vše," řekl Lendl, jehož rivalita s Borgem, Connorsem a McEnroem dnes tolik chybí. "ATP Tour se uměle pokouší snížit význam grandslamů, protože je neřídí ona, ale Mezinárodní tenisová federace," připomněl Lendl. "ATP se snaží prosazovat své turnaje, přestože grandslamy existují už přes sto let a nic se jim v prestiži nemůže vyrovnat."

Vybaví si snad někdo jména pěti letošních vítězů ze Série mistrů? Ztěží. Správná odpověď Corretja, Sampras, Pioline, Norman a Kuerten by vydala na hodnotnou cenu. Ženské turnaje na tom nejsou o mnoho lépe. Všiml si někdo, že světovou trojkou se začátkem měsíce stala poprvé v kariéře Francouzka Nathalie Tauziatová? Zřejmě ne.
Lační se po tenisových "Spice Girls", ale ty si s turnajovými pořadateli rovněž dělají, co chtějí. Specialistkami jsou americké sestry Williamsovy, jež sice dementovaly zprávy, podle kterých by měly skončit s kariérou, ale s poukazy na všemožná zranění se střídají v omluvách častých turnajových absencí.

K tomu se minulý týden z Říma odhlásily zraněné Martina Hingisová i Anna Kurnikovová, na jejíž tréninky chodí víc lidí než na zápasy všech ostatních. Kurnikovová zpochybňuje také svůj start na French Open, které začíná příští pondělí v Paříži. Už ani grandslamový turnaj nemá v dnešním rozklíženém tenisovém světě své jisté.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze