Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý tenista o sázkařské kauze: Situace se zhoršila. Hráčům vyhrožují

Vedle výsledků tenisového Australian Open řeší tenis i problém: sázkařský skandál. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

19 2016
Konkrétní jména nepadla, i tak přinesl dokument BBC Radio 4 zajímavé detaily ohledně sázkařské kauzy, kterou od konce minulého týdne řeší nejen tenisový svět. Podle jednoho z bývalých španělských tenistů je situace ohledně manipulace se zápasy ještě horší než před pěti lety, kdy se o podezřelých sázkách mluvilo intenzivněji. „Hráčům, trenérům i rodinám vyhrožují,“ popsal.

Média BBC a BuzzFeed News nynější kauzu koncem minulého týdne odstartovala, když uvedla, že podle jejich materiálů vyvázli hráči podezřelí z manipulování zápasů bez trestu. Mělo jít přitom i o grandslamové šampiony.

Jako základ příběhu slouží zápas z turnaje v polských Sopotech z roku 2007, kde se ve 2. kole utkali Rus Nikolaj Davyděnko, tehdejší světová čtyřka, která byla často zmiňována v souvislosti s podezřením z nekalých sázek, a Argentinec Martín Vassallo Argüello, jasný outsider zápasu.

Přesto skupina ruských gamblerů vsadila u sázkové společnosti Betfair miliony liber na to, že Argüello zápas vyhraje. „Po skoro dvaceti letech práce v sázkovém průmyslu jsem neviděl zápas, který by vyvolal tak nepravděpodobné sázky,“ řekl Mark Phillips, jeden z mužů, který podezření z manipulace se zápasy vyšetřoval.

Davyděnko vyhrál první set, ovšem sázky dál mířily na jeho soupeře. Rus nakonec zápas skrečoval - a společnost Betfair se odhodlala k neobvyklému kroku, sázky na zápas anulovala.

Vyšetřovatelé se poté pokoušeli odhalit, jestli se tenisté znají. Davyděnko odvětil, že soupeře zná „velmi málo“. Argentinec měl v telefonu kontakt označený jako „Davydenko“, jako důkaz to však nestačilo.

Davyděnkovi nebylo nikdy trestné jednání prokázáno a jeho právník Frank Immenga prohlásil, že „nechce otvírat prostor dalším spekulacím“.

Nejsme FIFA, říká šéf mužské asociace

Pořad BBC záměrně nemluví o konkrétních jménech, neboť bez přístupu k jejich telefonním, bankovním a počítačovým záznamům není možné najisto dokázat, zdali se hráči skutečně podíleli na manipulaci zápasů. Tennis Integrity Unit (TIU), orgán, který je zodpovědný za vyšetřování těchto případů, však údajně identitu podezřelých hráčů zná, celkem jich mělo být 28.

Vyšetřovatele Phillipse však zaskočilo, že reakce TIU nebyla dle jeho mínění odpovídající. „Brzy se ukázalo, že naši radu ohledně tohoto případu ani ničeho jiného nechtějí,“ prohlásil.

Jeho zjištění jsou přitom zneklidňující. „Měli jsme hráče, který vyhrál set, pak získal brejk - a najednou, zrovna ve chvíli, kdy přitekly velké sázky na druhého hráče, vyhrál jeho soupeř zázračně osm gamů v řadě.“

Pořad BBC Radio 4 citoval také bývalého španělského hráče a nynějšího trenéra, který je i na probíhajícím Australian Open. Podle něj je situace ohledně sázení v současnosti ještě horší než před pěti lety.

„Nejprve kontaktují lidi z hráčova okolí, aby o něm zjistili informace. A pak tenistovi řeknou: Podívej, vsadil jsem na tebe, tak nechci, abys moje peníze prohrál,“ uvedl, přičemž podle něj dochází i k výhrůžkám hráči, trenérovi či rodině.

Důležitá otázka zní: bojuje tenis proti tomuto nešvaru dostatečně?

Šéf mužského okruhu ATP Chris Kermode popřel, že by docházelo k zatajování podezřelých případů. „Tennis Integrity Unit je nezávislý orgán a nepracuje jen pro ATP, ale i pro dalších šest orgánů: WTA, ITF a čtyři grandslamy. I proto je absurdní si myslet, že dochází k nějakému zatajování. Nejsme FIFA, což je jedna samostatná organizace. Tenis je velká rodina a je směšné, že by mělo docházet ke konspiraci mezi sedmi či osmi orgány.“

Jeho i další vrcholné představitele tenisu však čeká dlouhá cesta, aby podezření ze sportu smyli. Vždyť jak říká Richard Ings, někdejší zaměstnanec ATP: „Kdybyste měli vymyslet sport, který by byl na míru ušitý manipulaci zápasů, ten sport by se jmenoval tenis.“

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze