Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lucka je v takové pohodě, že může celý turnaj vyhrát, míní Šavrda

BLAŽENÝ ÚSMĚV. Česká tenistka Lucie Šafářová si užívá pocity po postupu do finále Roland Garros. | foto: Reuters

4 2015
Zkušenost se závěrečnými fázemi na grandslamech, stabilní forma a úspěšná spolupráce s koučem Robem Steckleym, v tom vidí bývalý daviscupový kapitán Vladislav Šavrda příčiny senzační jízdy tenistky Lucie Šafářové do finále Roland Garros. „A v pohodě, ve které se nachází, může klidně celý turnaj vyhrát,“ domnívá se.

Co podle vás rozhodlo semifinále s Ivanovičovou?
Klíčem k vítězství bylo jednak to, že hraje celoročně výborně, i to, že má zkušenost se závěrečnými boji na velkých turnajích. Začalo to loni ve Wimbledonu, kde si zažila velký úspěch na grandslamu. I spolupráce s trenérem jí asi opravdu vyhovuje, mám z ní na kurtu pocit, že hraje v obrovské pohodě, uvolněně.

Vladislav Šavrda

Vladislav Šavrda

Jedinou slabší chvilku měla těsně před koncem, když nezvládla dopodávat zápas za stavu 5:4. Tlaku v takové chvíli asi odolat nejde, že?
Ne, za takového stavu se člověk před tlakem neschová. Uvědomí si, že je krůček od obrovského úspěchu, to byl hrozně nervní game, ale dokázala se s tím vypořádat a další dva gamy zahrála zkušeně a profesionálně. Myslím, že si ten postup zasluhuje.

V čem byl hlavní rozdíl mezi oběma semifinalistkami?
Myslím si, že Lucie byla po celý zápas lepší hráčkou a vyhrála zaslouženě, nebyl v tom kousek náhody. I nervově a z hlediska strategie působila konzistentněji, Ivanovičová na mě působí občas trochu bláznivě. Lucie prostě byla celkově lepší.

Co se stalo Ivanovičové od stavu 5:2 v prvním setu? Do té doby hrála dobře.
Roli sehrály nervy. Ukázaly to i závěrečné gamy. Když dostala šanci, kterou ji Lucka nabídla víceméně sama svoji nervozitou, tak to pak pokazila taky. Když srovnala na 5:5, bylo to víceméně dílem náhody. Lucka zahrála tři dvojchyby, což je samozřejmě fatální chyba, ale Ivanovičová, když tu šanci dostala, tak jí hned taky darovala pár fiftýnů. Bylo to nervózní z obou stran, ale pevnější v kramflecích byla Lucka.

Česká tenistka Lucie Šafářová bojuje o finále Roland Garros.
Ana Ivanovičová zahrává forhend v semifinále s Lucií Šafářovou

V čem se Šafářová změnila od dob, kdy jí závěrečné fáze grandslamů unikaly?
Tenis je o maličkostech. O sebevědomí. Ona byla vždycky výborná hráčka, dokázala to i ve finálových zápasech Fed Cupu, že už zvládá velkou atmosféru, že je výbornou hráčkou. Hraje uvolněně, úplně z ní číší pohoda, člověk má radost, když se na ni na kurtu dívá. Takovéto hráčce se dá z celého srdce přát, působí hrozně hezky a uvolněně, číší z ní pohoda a to je pro tenis šíleně důležité.

Čím by mohla překvapit Serenu?
Myslím si, že na antuce Serena není neporazitelná hráčka. Dost se zatím protrápila turnajem. Výhodou je, že má obrovské zkušenosti, že ji atmosféra finále nedostane. Ale myslím si, že v té pohodě, ve které se Lucka nachází, že atmosféru zvládne a může klidně vyhrát, to není vůbec vyloučeno. 

Aktualizováno po postupu Sereny Williamsové do finále.Najdete na iDNES.czmobilní verze