Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři české tenistky v top 10? Co chybí Šafářové a Plíškové do elity

České tenistky (zleva) Karolína Plíšková, Lucie Šafářová a Barbora Strýcová s trofejí, kterou dostávají vítězové atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

18 2015
Jsou to jen kdyby, ale... Stačila shoda několika výsledků a hvězdný český fedcupový tým mohl mít ještě obdivuhodnější parametry. Jen si to představte: vedle světové čtyřky Petry Kvitové by v něm byly další dvě členky elitní tenisové desítky - Lucie Šafářová a Karolína Plíšková.

Nejde o nějaké bláznivé fantazírování, obě byly v uplynulých týdnech blízko průniku mezi elitu.

A netají se, jak by si přály se do ní podívat. „Každopádně je to sen,“ říká Šafářová. „Máme to s trenérem (Jiří Vaněk) jako malý cíl, o kterém oba víme,“ tvrdí Plíšková.

Česko - Francie

Semifinále Fed Cupu

Ostrava, ČEZ Aréna, tvrdý povrch

Sobota 12:00

Šafářová (13.) - Garciaová (29.)

Kvitová (4.) - Mladenovicová (58.)

Neděle 12:00

Kvitová - Garciaová
Šafářová - Mladenovicová

Plíšková, Strýcová - Cornetová, Parmentierová

Nedělní sestavy se ještě mohou změnit.

Co jim k jeho splnění chybí? Body, jistě. Dvanáctá Plíšková ztrácí 455, třináctá Šafářová ještě o 10 víc. To není úplně málo. „Musela bych vyhrát nějakou akci, abych se posunula,“ uvědomuje si Plíšková.

Se svou agresivní hrou se nemusí bát nikoho. Respekt budí především servisem, vždyť má na okruhu WTA nejvíc es ze všech (197). Ještě by chtěla zlepšit přechod na síť. A hlavně zapracovat na psychice.

„Jirka mi říká, že jsem na sebe moc přísná, pořád chci hrát dobře, což vždycky nejde. Hlavně v trénincích jsem na sebe pořád tak napůl naštvaná. Až vylepším tohle, můžu se v žebříčku ještě posunout,“ doufá.

A kouč Vaněk dodává: „Musí umět taky pochválit soupeře. Až přijme, že i soupeřka dokáže zahrát dobře, tak udělá další krok dopředu.“

Šafářová opakovaně ukazuje, že umí porážet i nejlepší soupeřky. Sráží ji ale nevyrovnanost výsledků. Stačí se podívat na letošní rok: vyhrála sice turnaj v Dauhá, jenže taky hned třikrát nezvládla úvodní zápas: v Sydney, na Australian Open či v Miami.

„Musí se to sejít, aby měl člověk stabilně dobré výsledky na velkých turnajích. Musím se cítit dobře a­mít taky trochu štěstí,“ říká.

I ona drží zajímavá statistická prvenství. Má nejlepší procento vyhraných her na servisu (84,3) i odvrácených brejkbolů (68,1).

Ví, že už v tenise dosáhla hodně úspěchů. Ale sama říká: „Kariéra dobrá, ale jsou sny, které bych si ještě chtěla splnit.“Najdete na iDNES.czmobilní verze