Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rozhovor během zápasu? Tenisté se proti revoluční novince bouří

CoCo Vandewegheová stihla během US Open rozmlátit raketu i vstoupit do televizní historie. | foto: AP

3 2015
US Open byl vždycky netradiční grandslam, tenisové zápasy se v New Yorku mění v show, obvyklé konvence zde neplatí, mezi gamy hraje hudba. Přesto letos zaznamenal slavný turnaj historický průlom - americká hráčka byla televizní reportérkou zpovídána v pauze mezi sety. Tenistům se však (r)evoluční novinka nelíbí.

Rozhovory v průběhu utkání jsou v zámoří běžné ve všech profesionálních ligách. Přestávkové otázky nepřekvapí fotbalisty ani hokejisty. Ale při tenise? Dosud něco nemyslitelného. První pokus učinila v pondělí stanice ESPN po domluvě s pořadateli US Open.

Domácí CoCo Vandewegheová svolila k interview s Pam Shriverovou, 21násobnou grandslamovou šampionkou, přímo na kurtu na lavičce.

„Pam mi vysvětlila, že přijde a položí mi dvě otázky, a že to bude mezi sety. Kdybych ji tam nechtěla, mohla jsem ji kdykoliv poslat pryč. Stačilo jí to říct dvě sekundy předtím, než přišla na kurt. Přikývla jsem, ať přijde, a pak to proběhlo,“ vysvětlila 23letá Američanka. „Ani jsem si nepamatovala, co jsem říkala,“ smála se pak.

Na lavičce jsou tenisté zavření do sebe, v jiném světě. Okolí nevnímají. Vandewegheová si dobrovolně nechala narušit výsostný prostor Shriverovou. „Přemýšlela jsem, jaké by to bylo, kdybych jako sportovní fanoušek mohla nahlédnout do hlavy sportovce. Jsem ráda, že ESPN přišla s touhle myšlenkou.“

01.září 2015 v 06:26, příspěvek archivován: 03.září 2015 v 16:25

.@CoCoVandey gives 1st-ever mid-match interview. VIDEO--> http://t.co/3IlyL3YZ7W #USOpen pic.twitter.com/VZpa9DDyv0

Nadšená z práce kolegyně je další slavná bývalá tenistka ze Spojených států, Chris Evertová, která pro zmíněnou stanici komentuje: „Doufám, že to přiláká k tenisu více fanoušků. Snad budeme dělat rozhovory každý den.“

V tomhle se však vážená dáma zřejmě plete.

Serena Williamsová: Snad to nebude povinné

„Neměli byste se tam radši soustředit na zápas?“ tweetovala hned udiveně Caroline Wozniacká.

Půlminutový rozhovor kritizují rovněž největší hvězdy. „Jsem stará škola,“ poznamenala Serena Williamsová. „Doufám, že to nebude povinné.“ Novak Djokovič, mužská světová jednička, by nabídku na rozhovor při zápase nepřijal. „Určitě ne na tomto turnaji. Ale kdo ví, co přinese budoucnost?“ Negativně se vyjádřili také Roger Federer a Rafael Nadal.

31.srpna 2015 v 23:53, příspěvek archivován: 03.září 2015 v 16:31

Did I just see Coco do an interview on court, mid match, after the first set?? Surely you would wanna focus on the game out there? No?

Snad jen kanadská hvězdička Eugenie Bouchardová označila odvážný krok ESPN za „cool“ způsob. „Diváci z toho mají zážitek, proč ne? Když s tím hráči budou souhlasit, nevidím problém.“

Jenže podle všeho to problém bude. Američtí komentátoři hovoří o „překročení hranice“, zároveň však připomínají sílu peněz. Vlivná televizní společnost podepsala kontrakt na exkluzivní práva na US Open na 11 let, během nichž zaplatí 800 milionů dolarů (v přepočtu téměř 20 miliard korun).

Otázkou je, zda se tenisté tomuto tlaku ubrání. Třeba si na US Open budou muset zvyknout na další zvláštnost. Anebo taky ne - diváci zatím krátké povídání mezi sety nepřijali. V anketě na stránkách WTA nechce 59 procent fanoušků vidět další rozhovory při zápase.Najdete na iDNES.czmobilní verze