Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvitová: Důležitý týden. Pauza pomohla a zase můžu mít z tenisu radost

Petra Kvitová se raduje z triumfu na turnaji v Madridu. | foto: AP

9 2015
Byl to od Petry Kvitové ve finále madridského turnaje strhující výkon. Odvážný, agresivní, přesný. Řečí čísel: 33 vítězných úderů, jen 14 nevynucených chyb. „Hrála jsem opravdu slušně,“ řekla 25letá tenistka po zisku druhého letošního titulu.

V lecčems její duel se Světlanou Kuzněcovovou připomínal jiný boj o titul. Také loni ve Wimbledonu nechala Kvitová uhrát svou soupeřku (tehdy Eugenii Bouchardovou) jen tři hry. Také tehdy předvedla suverénní jízdu za titulem.

A mimochodem, také loni v červenci ji chválila i legendární Martina Navrátilová. V sobotu znovu. Ve studiu televize BT sport na její adresu prohlásila: „Fantastické představení.“

V březnu si Kvitová vybrala měsíční odpočinkovou pauzu. Po návratu se na antuce rozjížděla pozvolna. Triumfem na skvěle obsazeném turnaji v Madridu se ale rázem zařadila mezi favoritky grandslamového Roland Garros. „Byl to pro mě hodně důležitý týden,“ řekla.

Nevzpomněla jste si na loňské finále Wimbledonu?
Občas mi to tam taky cvaklo, že by to mohlo být docela podobné. Myslím si, že jsem dneska opravdu hrála slušně, jsem za to ráda. A bylo to jedině dobře: kdybych nehrála tuhle hru, nechodila do toho pořád agresivně, tak by to bylo hodně těžké.

Z 21 finálových účastí jste uspěla 16krát. Čím to je, že v boji o titul předvádíte nejlepší tenis?
To nevím. Ale jsem za to jenom ráda, že to tak je. Určitě je to ta lepší možnost. Ve finále se ještě víc vyhecuju, namotivuju. Kvůli tomu, abychom mohli hrát finále a bojovat o trofeje, všichni tenis hrajeme. To mi dodává asi ještě něco navíc.

První dva zápasy na turnaji vám tolik nevyšly, v závěru jste ale předváděla suverénní výkony. Co se zlomilo?
Asi se nestalo nic extra. Postupně jsem se zlepšovala. Měla jsem pauzu, pak jsem se vracela na Fed Cup, pak hned byla antuka... Předchozí turnaj ve Stuttgartu nebyl úplně optimální, pár dnů na antuce mi aspoň trochu pomohlo. Antuka je jiná, nějaký čas jsem potřebovala. A jsem ráda, že jsem ten čas získala tady.

Fotogalerie

Ještě v Ostravě při Fed Cupu jste nebyla s výkony úplně spokojená. Cítíte se už herně lépe?
Rozhodně. Poslední dva dny už jsem se cítila dobře - a nejen poslední dva dny. I s Pavljučenkovovou, Beguovou už to bylo mnohem lepší. Někdy je tenis o tom překonat těžké chvíle jako byl Stuttgart nebo první dva zápasy tady. A pak, když to naskočí, tak je to jenom lepší. Je to o tvrdé práci a přípravě na vrchol, který přijde v Paříži.

Co se změnilo od návratu na kurty?
Mentálně i herně si to muselo sednout za poslední týdny, aby to bylo tak, jak by to mělo být. Jsou to maličkosti, ale když přijdou, tak je to super. A když ne, tak je člověk musí hledat a pořád na nich pracovat.

Vrátilo se vám herní sebevědomí?
Věděla jsem, že musím hrát odvážně, předváděla jsem to i včera a předevčírem. Věděla jsem, že to tam někde je. Kdybych to nedělala, tak bychom hrály dlouhé výměny a nebylo by to úplně skvělé. Tohle byla lepší možnost a jsem ráda, že to tam takhle padalo.

Za co vás kouč David Kotyza pochválil?
Asi že jsem hrála agresivně to, co jsem měla. Že padalo všechno do kurtu a nenechávala jsem ji hrát její hru, aby mě vyháněla někde dozadu a běhala jsem. Tohle byla ta lepší varianta.

Statistiky

Kvitová vs. Kuzněcovová

Esa: 4 - 1
Dvojchyby: 1 - 1
Úspěšnost 1. servisu: 67 % - 65 %
Vítězné údery: 33 - 7
Nevynucené chyby: 14 - 9
Brejkboly: 4/11 - 0/0

Jak se nyní cítíte fyzicky?
Zápas nebyl tak dlouhý, ale nervozita byla. Spíš teď cítím psychickou unavenost. Ale vítězství je vítězství, zítra letím do Říma a začíná nový turnaj. Je hrozně těžké si to nějak extra užít. Ale jsem za to ráda, že to mám zase doma a uvidíme, jak to půjde dál.

Při Fed Cupu jste říkala, že jste měla nohy jako dřevo. Obecně už se cítíte lépe?
Jo, tam to bylo hodně spojené s nervy i se vším možným. Teď už je to lepší.

Po zápase se Serenou jste zase prohlásila, že jste se do tenisu znovu zamilovala. Předpokládám, že to bylo řečené trochu s nadsázkou, ale něco pravdy na tom bude, ne?
Dodá vám to chuť. Včera jsem chtěla ještě emoce krotit, pořád jsem byla v turnaji, finále bylo přede mnou. Ale myslím si, že ten týden, který jsem tu odehrála, byl hodně důležitý. Nejen tím, že jsem vyhrála a porazila jsem Serenu. Ale i tím, že pauza, kterou jsem měla, tak doufám, že pomohla a můžu zase mít radost z tenisu. To jsem před pauzou neměla a bylo to zničující.

A nejen to - po měsíční pauze jste porazila Serenu Williamsovou, což nikdo jiný letos nedokázal. Nevezmou si z vás ostatní s přestávkou inspiraci?
Možná i jo, hodně hráček to možná napadne. Třeba jednou uvidíme i další. Ale teď, když začínají grandslamy, se to nestane.Najdete na iDNES.czmobilní verze