Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lucie ze sebe vyhnala démona pochybností, řekl kouč Šafářové

Česká tenistka Lucie Šafářová vítězně zaťala pěst v semifinále Roland Garros. | foto: Reuters

5 2015
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Přijímal blahopřání od všemožných tenisových kapacit. „Bylo to úžasné,“ říkala mu Martina Navrátilová. Rob Steckley, kanadský kouč Lucie Šafářové, rozdával jeden rozhovor za druhým. Ochotně, nadšeně. I jeho pohltilo čaro čtvrtečního pařížského odpoledne.

Co jste viděl Lucii na očích na konci zápasu?
Neskutečnou úlevu. Z ramen jí spadla taková tíha! V celém turnaji zvládá nervozitu naprosto skvěle. Poprvé se ocitla v situaci, že mohla vkročit do finále. Cítila tu obrovskou šanci.

I proto se jí nepovedl začátek?
V takové situaci není člověk každý den. Není snadné zbavit se stresu hned od první výměny. Ana nastoupila extrémně sebevědomá a silná. Ale za stavu 2:4 se zápas začal otáčet. Ana trochu povolila, začala přemýšlet o svém vedení a tak. Když to bylo 2:5, Lucie zahodila nervozitu a uviděla, že se situace obrací. Cítila, že Ana znejistěla. A využila toho.

Uklidnila vás druhá půlka prvního setu, v níž otočila z 2:5 na 7:5?
Když snížila na 4:5, věřil jsem, že se věci vyvíjejí dobře. Lucie jen nesměla polevit a přestat diktovat.

Fotogalerie

Ukázala opět vnitřní odolnost?
Udělala dojem na miliony diváků u televize. A na svého kouče.

Opravdu?
Není jednoduché na mě udělat dojem. Hrála na vysoké úrovni, zvládla obrat a nepustila vládu nad utkáním. I ten závěr se jí povedl.

I když zápas napoprvé nedoservírovala?
Je zrádné vést 5:3 v grandslamovém semifinále. Do hlavy se vám vloudí různé myšlenky. Ana srovnala na 5:5, ale Lucie se soustředila, švihala uvolněněji a dotáhla to.

Nepřestal jste jí věřit?
Ne. Moc se na mě nedívala. Stačilo jí, že jsme zatleskali, řídila si to sama. Nespoléhala na nikoho dalšího. To pro mě bylo dobré znamení.

Co jste jí řekl, když jste jí po zápase poprvé potkal?
To si nepamatuju. Asi: „Skvělá práce!“ Triumfovala na obrovské scéně. Vím, jak moc a jak dlouho si to přála. Vyhnala ze sebe démona pochybností, který ji strašil celý život. Jsem na ni hrdý.

Nastoupí v pátek do semifinále čtyřhry? Nevynechá ji?
Ne, přihlásila se, nezdrháme z boje.

Jak těžko se vám bude stavět taktika na Serenu Williamsovou?
To není jenom moje práce. Bavíme se s Lucií o všem, i o taktice. A já jí od začátku zdůrazňuju, že musí zápasovému plánu rozumět a vzít ho za svůj. Nemůžu jí ho vnucovat.

Jak najít mezeru v Serenině hře?
Potkali jsme jí několikrát. A už jsme byli blízko. Na Hopman Cupu s ní Lucie hrála 6:6 v tie-breaku třetího setu. Tady si dokazuje, že umí proměnit šance, jež si vytvoří. Snad to zvládne i v sobotu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze