Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ernests zápas s Tomášem vyhraje, říká Gulbisův český fyzioterapeut

Michal Novotný (vpravo) na snímku s Radkem Štěpánkem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

3 2014
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Tomáše Berdycha dobře zná z působení u daviscupového týmu, v úterý ale bude fyzioterapeut Michal Novotný stát na straně soupeře. Už skoro pět let se totiž stará o Ernestse Gulbise. "Rozpolcený nebudu. Moje jasná priorita je Ernests," řekl Novotný.

Opravdu?
V tenise jsem už patnáct let. Teď dělám pro Ernestse. Když jsem u Davis Cupu, je to úplně jiná situace. Ale tady na grandslamu žádné rozpolcení není.

Jaké byly dosud společné roky?
Začátky jsou vždy těžší, před dvěma roky byl 150. na světě. Ze začátku jsem pracoval na jeho těle dvě až tři hodiny denně, než jsem ho poznal. Trvalo to dva roky. Dneska už děláme denně 45 minut, už prakticky jenom utahujeme šroubky.

Gulbis sám říká, že poslední dva roky dává tenisu více než dříve. Cítíte to také?
Žil si svůj život podle svých představ. Pro nás to třeba není ideální život, ale pro něj v ten moment byl. Až pak si začal život uspořádávat podle zkušeností, které získal. Žil nějakým způsobem a měl nějaké výsledky. Pak v krizi zjistil, že takhle asi dál nemůžeme, tak to změnil. Přestal ponocovat a chodit do nočních barů a tak dále.

Změnil svou životosprávu?
Ano, strava, spánek, připravujeme se i na změnu časového posunu, když cestuje do Spojených států. Teď už je vše tak automatizované, že mu to ani nepřijde. Třeba i dieta byla důležitá změna. Samozřejmě jím s ním to samé. Není to tak, že já si dám něco sladkého a on musí rýži s kuřetem.

Jaký je v soukromí? Je bavič?
Má kontroverzní názory. Každý člověk by měl ale přesně vědět, co se mu líbí a co ne, a mít svůj názor. Tak to mám i já. Spousta lidí neříká to, co cítí, aby nevyvolali rozruch nebo aby si to nevzal někdo osobně. On řekne, co si myslí.

O co vše se staráte?
Jsem fyzioterapeut, kondiční trenér a starám se mu o stravu.

Co vás nejvíce naplňuje?
Ve sportu jde hlavně o prevenci. Když se zraní hráč a přijde o grandslamy, tak to znamená veliké ztráty. Naplňuje mě, když jsem s někým a on se nezraní.

Kolik týdnů v roce jste spolu?
Loni asi 42 týdnů. Teď mám velkou kliniku na Tenerife, tak jsme se dohodli, že s ním budu jezdit jen na velké turnaje. Když ho něco bolí, vyfotí to bolavé místo a já mu pošlu video, jaké má dělat cviky.

Jak tipujete zápas s Berdychem?
Dávám na svůj cit a myslím, že Ernests vyhraje.Najdete na iDNES.czmobilní verze